Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Rimini

dodano: 25.01.2010

W ramach unijnego projektu Socrates Comenius młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odwiedzili na przełomie kwietnia i maja jedną ze szkół partnerskich - Liceo Scientifico Statale "A.Einstein" w Rimini we Włoszech. Tematyka projektu związana jest ze sportem i zdrowym stylem życia, więc pobyt we Włoszech obfitował w różnorodne zajęcia sportowe oraz warsztaty dla młodzieży związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Równocześnie nauczyciele ze wszystkich szkół partnerkich - Polski, Włoch, Portugalii i Szwecji - porównywali wyniki testów sprawnościowych przeprowadzonych w poszczególnych szkołach i wyciągali wnioski do dalszej pracy nad projektem. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z wicemistrzem Europy w koszykówce - Cartonem Myersem, wysłuchac wykładu lekarza miejscowego szpitala, poznać tajniki nurkowania oraz zwiedzić malownicze zakątki miasta Rimini i Urbino. Program nie ograniczył się wyłącznie do tematyki projektu. Wizyta we Włoszech - kolebce kultury i sztuki - dostarczyła także przeżyć kulturalnych. W programie znalazło sie miejsce na zwiedzanie wystawy dzieł słynnego Rafaela oraz muzeum archeologicznego z zachowanymi rzymskimi mozaikami oraz pozostałosciami domu greckiego chirurga.
Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata, więc kolejnym etapem będzie spotkanie młodziezy i nauczycieli w małym miasteczku Pedrogao Grande w Portugali w październiku br oraz wyjazd do Kristinehamn w Szwecji na wiosnę 2010 roku.

 • cd
 • naucyciele we włoszech
 • nauka gry w friszbi
 • uczestnicy projektu we Włoszech

Wizyta w Portugalii

dodano: 25.01.2010

W dniach 9-15.11.2009r uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odwiedzili w ramach unijnego projektu Socrates Comenius kolejną ze szkół partnerskich- Escola Tecnológica e Profissonal do Pinhal w Pedrogao Grande w Portugali.

Tak jak podczas poprzedniego pobytu we Włoszech, obecna wizyta obfitowała w różnorodne zajęcia sportowe oraz warsztaty związane ze sportem i zdrowym stylem życia.

Wszyscy uczestnicy projektu brali udział w warsztatach szkoleniowych oraz zajęciach ruchowych przy muzyce - aerobic. Przeprowadzono również turniej piłki nożnej pomiędzy drużynami z Włoch, Szwecji, Polski i Portugalii.

Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich podsumowywali dotychczasową współpracę oraz opracowali nowy plan działania do następnego spotkania, które odbędzie się w połowie kwietnia w Kristinehamn w Szwecji.

W ramach projektu zwiedziliśmy Pedrogao Grande miejscowość położoną w malowniczej dolinie obfitującej w bujną zieleń gajów oliwnych i lasów eukaliptusowych. Odkrywanie miasteczka rozpoczęliśmy od przejścia traktem królewskim z czasów rzymskich i zwiedzenia świątyni rzymskiej pełnej dzieł sztuki: rzeźb, które oddają ducha historii. Zdobyliśmy wiele cennych informacji na temat obecnego i codziennego życia Portugalczyków: pracy, obowiązków i życia kulturalnego.

Poznaliśmy również pierwszą stolicę Portugalii Coimbre. Jest to trzecie, co do wielkości miasto a zarazem najważniejszy ośrodek akademicki. Znajduje się tam najstarszy Uniwersytet w kraju z 1290r. W jego gmachu mieści się "Bibioteca Joănina", w której wnętrze urządzone jest z ogromnym przepychem i rozmachem. Wspaniale wrażenie robią drewniane elementy pokryte marmurem, złote odrzwia, stoły inkrustowane hebanem i palisandrem lub na wzór chiński laką oraz sufit pieczołowicie zdobiony freskami.

Projekt przewidziany na dwa lata kończy się w czerwcu bieżącego roku. Podsumowaniem będzie spotkanie wszystkich szkół partnerskich w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

 • grupa z Zespolu Szkół przed gmachem uniwersytetu w Coimbrze
 • mecz pilki nożnej polska-szwecja
 • przejscie traktem królewskim
 • uczestnicy spotkania w szkole partnerskiej
 • w przerwie między warsztatami
 • wspólne zdjęcie wszystkich uczestników

Wizyta w Polsce

dodano: 25.01.2010

SOCRATES COMENIUS to projekt sportowy, który realizowany jest przez młodzież SKKT "Wędrowiec" Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

W Zespole Szkół im .Wincentego Witosa w ramach unijnego projektu Socrates Comenius realizowany jest dwuletni projekt "Sport i zdrowy styl życia sposobem na zjednoczenie europejskiej młodzieży". Oprócz Polski bierze w niej udział młodzież z Włoch, Portugalii i Szwecji. "Witos" jest koordynatorem projektu, więc w tej szkole został zainaugurowany i będzie zakończony.

Goście wzięli udział w Światowym Dniu Żywności, nie tylko delektując się potrawami przygotowanymi przez uczniów, ale również sami brali udział w przygotowywaniu różnych potraw. Oprócz zajęć z gotowania uczestnicy spotkania zwiedzili Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, rywalizowali w grach zespołowych, biegu na orientację po ulicach miasta, a także uczyli się polskich tańców narodowych.

 • nauka tańca góralskiego
 • omawianie testów sprawnosciowych
 • prezentacja wyników testów sprawnosciowych
 • rozpoczecie spotkania
 • uczestnicy przed karczmą
 • wspólne spotkanie uczestników w Z S W.Witosa

POZNAJEMY MAŁOPOLSKĘ

dodano: 25.10.2009

Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu "Poznajemy Małopolskę". Tym razem udajemy się do Nowego Wiśnicza i Bochni. W Nowym Wiśniczu zwiedzimy m.in. wspaniały zamek Kmitów i Lubomirskich oraz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w dworku "Koryznówka", często odwiedzanym przez artystę. W Bochni natomiast udamy się na podziemną trasę turystyczną w miejscowej kopalni soli, istniejącej od ponad 750 lat.

Wycieczka odbędzie się w sobotę 21 listopada, wyjazd spod parkingu przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej - ok. godz. 18.30. Koszt wycieczki wynosi 75 zł (dla dzieci - 65 zł), w cenę wliczone są bilety wstępu do kopalni soli w Bochni oraz zamku i muzeum w Bochni. Zapisy przyjmuje suski oddział PTTK (ul. Mickiewicza 38, tel. 33 8743670) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00.
Szczegółowych informacji na temat wycieczki udziela Marcin Leśniakiewicz (tel. 609036054).


RAJD GÓRSKI "BABIA GÓRA"

dodano: 06.10.2009

To już XLII Rajd Górski "Babia Góra", którego meta miała miejsce w Zawoi Markowa na terenie skansenu. W rajdzie wzięło udział 550 uczestników, którzy różnymi szlakami przeszli przez szczyt Babiej Góry a by następnie zameldować się na mecie. Większość uczestników to młodzież szkolna z różnych szkół z terenu powiatu.
Organizatorzy rajdu Oddział PTTK W Suchej Beskidzkiej przygotował dla rajdowiczów posiłek, smaczne kiełbaski z grila oraz herbatę. Każdy uczestnik otrzymał znaczek uczestnictwa oraz mógł potwierdzić w swojej turystycznej książeczce punkty.
Do zobaczenia za rok na szlaku kolejnego Babiogórskiego Rajdu.
Na zdjęciach wędrująca grupa gimnazjalistów z Juszczyna.

 • Na szczycie Babiej
 • Już Babia za nami
 • Pięknie prezentujemy się na tle nowego schroniska - gimnazjaliści z Juszczyna

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej