Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

75 rocznica wybuchu II wojny światowej

dodano: 04.09.2014

Udział Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej w manifestacji w Wysokiej k/Jordanowa z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej
  • 75 rocznica wybuchu II wojny światowej

Rajd "Babia Góra - 2014"

dodano: 05.09.2014

PTTK

Oddział "Ziemi Babiogórskiej" im. prof. dr Walerego Goetla
w Suchej Beskidzkiej


Pod Patronatem
Starosty Suskiego
inż. Tadeusza Gancarza
i
Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego
mgr inż. Józefa Omylaka

organizują

XLVII

Rajd "Babia Góra - 2014"

dnia 25.09.2014 r. z metą
w Zawoi Markowe Rówienki
SKANSEN im. Józefa Żaka

- Pod hasłem -

"Czyste góry dla turystów - Dzięki turystom"

Rajd zgłoszony w Kuratorium Oświaty

REGULAMIN

Drodzy Turyści

Uczestnicy kolejnych Rajdów "BABIA GÓRA" witać Was będziemy po raz czterdziesty siódmy na trasach XLVII Rajdu "BABIA GÓRA - 2014", który odbędzie się w dniu 25 września 2014 r. na terenie Beskidu Żywieckiego z metą w Zawoi Markowe Rówienki - Skansen im. Józefa Żaka.

Turyści czekamy na liczne zgłoszenia !

1. Organizatorem Rajdu jest PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej pod patronatem:
 * Starosty Suskiego inż. Tadeusza Gancarza
 * Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego mgr inż. Józefa Omylaka
2. Cel Rajdu - poznanie piękna Beskidu Żywieckiego i jego przyrody, zabytków oraz zachęcenie do uprawiania turystyki i zdobywania punktów GOT.
3. W Rajdzie mogą uczestniczyć drużyny zgłoszone zgodnie z regulaminem rajdu: przez jednostki PTTK,zakłady pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe oraz turyści indywidualni.
4. Kierownikiem drużyny powinien być doświadczony turystą w wieku, co najmniej 18-lat.
5. Zgłoszenia: drużyna oraz indywidualni turyści zgłaszają swój udział w Rajdzie za pośrednictwem instytucji wymienionych w punkcie3 na "Karcie zgłoszeń".
"Karty zgłoszeń" wraz z opłatą należy przekazać na adres:
Oddział PTTK "Ziemi Babiogórskiej"
ul. Mickiewicz 38
34-200 Sucha Beskidzka
w terminie do dnia 22 września 2014 r.
W "Karcie zgłoszeń" należy podać przebieg trasy ,które są dowolne.
6. Wpisowe na Rajd : od osoby wynosi 6,00 zł.
 * wpłaty tytułem wpisowego należy dokonać w PTTK w Suchej Beskidzkiej, przekazem pocztowym lub gotówką w kasie PTTK przy ul. Mickiewicza 38 do dnia 22 września 2014 r. w godzinach 9 -14-tej.
 * w przypadku nie zgłoszenia się na mecie Rajdu, wpisowe nie będzie zwracane.
7. W ramach wpisowego uczestnicy Rajdu otrzymują : znaczek rajdowy, punkty do GOT, poczęstunek i dyplom dla drużyn.
8. Na mecie będą konkursy:
 * konkurs "Wiedzy o Babiej Górze " - organizatorem będzie Babiogórski Park Narodowy
9. Organizatorzy zapewniają przewodnika na Przełęczy Krowiarki i Zawoi Markowej między godz. 8-9-tą. Przewodnicy będą prowadzić grupy dwiema trasami (po wcześniejszym uzgodnieniu).
10. Członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi uczestniczący w Rajdzie są ubezpieczeni w AXA, wobec pozostałych uczestników organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki w czasie trwania Rajdu.
11. Przebieg Rajdu: drużyny odbywają marsz zespołowo, meta rajdu znajdować się będzie w Zawoi Markowe Rówienki, Skansen im. J. Żaka, przyjmowanie drużyn na mecie odbywać się będzie w dniu 25 września 2014r. od godz. 11.00 do 14.00.Do miłego zobaczenia na mecie Rajdu !


Organizatorzy Rajdu

Wycieczka autokarowa - Bieszczady Jesienią

dodano: 12.08.2014

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę autokarową "Bieszczady jesienią", która odbędzie się od piątku do niedzieli 17-19 października 2014 r.

W programie wycieczki:

*W drodze w Bieszczady:
 - zwiedzanie skansenu pszczelarskiego "Sądecki Bartnik" w Stróżach
 - zwiedzanie klasztoru ss. nazaretanek w Komańczy, w którym w l. 1955-1956 internowany był prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

*Rejs po Jeziorze Solińskim.
*Spacer do cerkwi greckokatolickiej w Łopience.

*Wycieczka w Bieszczady w dwóch wersjach, do wyboru:

 - dla amatorów pieszych wędrówek: przejście piękną, widokową trasą przez bieszczadzkie połoniny: Przełęcz Wyżnia (872 m) - schronisko PTTK "Chatka Puchatka" - Połonina Wetlińska (1255 m) - Przełęcz M. Orłowicza (1099 m) - Smerek (1222 m) - Smerek (wieś). Trasa liczy ok. 15 km długości, czas przejścia - ok. 6 godz. (z odpoczynkami).

 - dla tych, którzy wolą zwiedzanie autokarem: wycieczka autokarowa fragmentem Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej na trasie Bukowiec - Terka - Ustrzyki Górne - Smolnik - Lutowiska - Czarna - Polana - Bukowiec. Po drodze m.in.: widoki na Bieszczady w różnym ujęciu, łatwy, a bardzo widokowy, spacer z Przełęczy Wyżniańskiej (855 m) do Bacówki PTTK "Pod Małą Rawką", zwiedzanie dawnych zabytkowych cerkwi greckokatolickich: bojkowskiej w Smolniku (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO) oraz w Czarnej i Polanie.

*W drodze powrotnej:
 - zwiedzanie Muzeum Historycznego w Sanoku z jednym z największych w Polsce zbiorem ikon i innych przykładów sztuki cerkiewnej oraz kolekcją dzieł wybitnego malarza i rzeźbiarza Zbigniewa Beksińskiego,
 - zwiedzanie nowoczesnego skansenu archeologicznego "Karpacka Troja" w Trzcinicy, na miejscu grodu, zasiedlonego w okresie ok. 2100 przed Chr. - ok. 1000 po Chr., m. in. przez plemię Wiślan.

Cena:
460 zł (w przypadku wyjazdu 30-34 osób) / 430 zł (w przypadku wyjazdu 35-39 osób) / 400 zł (w przypadku wyjazdu 40-45 osób).
Cena ulgowa (dla emerytów, rencistów, uczniów i studentów) wynosi odpowiednio: 450 / 420 / 390 zł.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, dwa noclegi w pokojach dwuosobowych w Ośrodku Wypoczynkowym "Połoniny"*** w Bukowcu, dwa śniadania w formie bufetu szwedzkiego i dwie obiadokolacje (w tym jedna w formie wieczornego grilla), bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodników bieszczadzkich podczas obu wariantów wycieczki po Bieszczadach (pieszej i autokarowej), ubezpieczenie NNW.
Cena nie obejmuje: ewentualnych wolnych datków podczas zwiedzania cerkwi, biletów wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego (7 zł - normalny, 3,50 zł - ulgowy).
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę minimalną (odpowiednio: 400 zł lub 390 zł), jednocześnie zobowiązując się - w razie niezgłoszenia się ww. ilości uczestników wycieczki - do pokrycia dodatkowej kwoty (odpowiednio: 30 lub 60 zł) w autokarze w dniu rozpoczęcia wycieczki.

Wyjazd:
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w piątek 17 października 2014 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 19 października 2014 r. ok. godz. 19.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.00.
Ilość miejsc ograniczona do 45 - decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz). www.emeltur.pl

Marcin Leśniakiewicz

Wycieczka autokarowa Bardejów - Stara Lubowla - Czerwony Klasztor

dodano: 12.08.2014

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Bardejów - Stara Lubowla - Czerwony Klasztor", która odbędzie się w sobotę 27 września 2014 r.

W programie wycieczki:
* Zwiedzanie Czerwonego Klasztoru, przepięknie położonego nad Dunajcem w Pieninach, naprzeciwko szczytu Trzech Koron, dawnej siedziby zakonów kartuzów i kamedułów.

* Zwiedzanie Bardejowa, jednego z najpiękniejszych miast słowackich, którego zabytkowy układ urbanistyczny jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Do najcenniejszych zabytków Bardejowa należą m. in.:
 - bazylika pw. św. Idziego, we wnętrzu której znajduje się aż 11 (!) oryginalnych ołtarzy gotyckich,
 - rynek z ratuszem, otoczony pięknymi, starymi kamieniczkami,
 - doskonale (najlepiej na Słowacji) zachowane fragmenty murów obronnych, otaczających średniowieczne miasto.

* Zwiedzanie zamku lub skansenu w Starej Lubowli. Piękny zamek jest bardzo mocno związany z Polską i polskimi rodami możnowładczymi, był bowiem przez 350 lat ośrodkiem administracyjnym starostwa spiskiego, zarządzanego w imieniu królów polskich m. in. przez ród Lubomirskich. U stóp warowni znajduje się natomiast skansen budownictwa regionalnego Spisza.

Ze względu na fakt, że Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej organizował stosunkowo niedawno (10.09.2011 r.) wycieczkę na zamek w Starej Lubowli, osoby, które brały udział w tamtej wycieczce (lub inne, które wyrażą taką chęć), będą miały obecnie - w czasie, gdy reszta grupy będzie zwiedzała zamek - możliwość zwiedzenia skansenu. Podczas zapisów bardzo prosimy o określenie, który wariant zwiedzania Państwo wybierają - zamek czy skansen.

Cena:
100 zł (w przypadku zgłoszenia się powyżej 30 osób) lub 110 zł (w przypadku zgłoszenia się 25-30 osób).
Cena obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL. Cena nie obejmuje: biletów wstępu do muzeum w Czerwonym Klasztorze, zamku lub skansenu w Starej Lubowli i kościoła pw. św. Idziego w Bardejowie (łącznie do 10 EURO).

Wyjazd:
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 27 września 2014 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 20.00.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.00.
Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz). www.emeltur.pl

Marcin Leśniakiewicz

Piesza wycieczka górska - Beskid Sądecki

dodano: 12.08.2014

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę górską w Beskid Sądecki.

Wycieczka odbędzie się od piątku do niedzieli, 12-14 września 2014 r. i będzie prowadzić na trasie:

I dzień: Krynica-Zdrój Czarny Potok (ok. 648 m) – wyjazd koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m) – Schronisko PTTK "Hala Łabowska" (1061 m)
II dzień: Schronisko PTTK "Hala Łabowska" (1061 m) – Hala Pisana (1044 m) – Rytro (ok. 370 m) – dolina Roztoki Wielkiej – Wdżary Wyżne (856 m) – Schronisko PTTK "Na Przehybie" (1150 m)
III dzień: Schronisko PTTK "Na Przehybie" (1150 m) – Dzwonkówka (982 m) – Krościenko nad Dunajcem (ok. 425 m)

Długość trasy pieszej: 46,5 km (11 km + 23,5 km + 12 km).

Przewidywany czas przejścia: ok. 18,5 godziny (ok. 3,5 godz. + ok. 10,5 godz. + ok. 4,5 godz.).

Charakterystyka trasy: Trasa, którą pokonamy w pierwszym dniu wycieczki jest łatwa, wręcz spacerowa i prowadzi grzbietem Pasma Jaworzyny Krynickiej. Ze względu na fakt, że pod szczyt Jaworzyny wyjedziemy kolejką gondolową, dalszy przebieg trasy jest łagodny i pozbawiony trudniejszych podejść. Zdecydowanie najbardziej wymagający będzie dzień drugi, kiedy mamy do pokonania długą trasę – najpierw zejście do doliny Popradu, a następnie wyjście w szczytowe partie Pasma Radziejowej. Podejście jest długie, a więc rozłożone w czasie, jednak nie pozbawione kilku stromych odcinków. Nie ma niestety możliwości skrócenia trasy. Ostatni dzień to początkowo dalszy ciąg łatwej trasy grzbietowej, a następnie zejście z Dzwonkówki do doliny Dunajca.

Cena:
110zł
Cena obejmuje: 2 noclegi w pokojach wieloosobowych w schroniskach PTTK na Hali Łabowskiej i na Przehybie, ubezpieczenie NNW oraz obsługę przewodnicką (40 zł od osoby za 3 dni).
Cena nie obejmuje: kosztów wypożyczenia pościeli (12 zł w schronisku na Hali Łabowskiej oraz 10 zł w schronisku na Przehybie) oraz kosztów transportu.

Transport odbędzie się środkami komunikacji publicznej. Koszty przejazdów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie (ceny biletów wyniosą łącznie ok. 60 zł + 18 zł za przejazd koleją gondolową "Jaworzyna Krynicka").
W przypadku zgłoszenia się większej ilości osób niż 15, transport może odbyć się wynajętym busem. Cena wynajmu busa zostanie wówczas ustalona po konsultacjach z wszystkimi uczestnikami wycieczki.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki, także dotyczące godziny wyjazdu i ostatecznego środka transportu:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) www.emeltur.pl

Uwaga! Ze względu na konieczność wcześniejszego potwierdzenia rezerwacji miejsc w schroniskach, bardzo proszę o zgłoszenie chęci udziału w wycieczce do dnia 18 sierpnia 2014 r. (poniedziałek). Jest to konieczne, by zagwarantować miejsca, zwłaszcza że wrześniowe weekendy to najgorętszy okres zbiorowych wycieczek szkolnych.

Marcin Leśniakiewicz

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron