45 Rajd Babia Góra 2012

dodano: 12.10.2012

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze "Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej od wielu lat jest organizatorem babiogórskiego rajdu turystycznego dla młodzieży szkolnej powiatu Sucha Beskidzka. Rajd ten cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem.

Przed wymarszem na szlaki Babiej Góry organizatorzy dostarczają do szkół informatory na temat rajdu, zawierają one między innymi warunku uczestnictwa, propozycje szlaków i ich stopień trudności, instrukcje związane z bezpieczeństwem.

Grupy wędrującej młodzieży są prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników beskidzkich, opiekunów Szkolnych Kół Turystyczno Krajoznawczych, wychowawców, członków PTTK. Organizację rajdu wspomagają min. Dyrekcja i pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, rodzice , członkowie Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan oraz sponsorzy.

Metą rajdu corocznie jest Skansen PTTK im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej.
Młodych turystów witają działacze i przedstawiciele Zarządu Oddziału.
Tu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe znaczki i dyplomy oraz gorący posiłek w postaci kiełbaski z rożna i herbaty. W tym też czasie Babiogórski Park Narodowy organizuje dla poszczególnych grup wiekowych konkursy wiedzy o przyrodzie Babiej Góry.

Tegoroczny rajd odbył się 27 września i liczył 450 uczestników.
Należy uznać, że nie należał on do łatwego ze względu na warunki pogodowe, gdyż wiał bardzo silny wiatr. Mimo tej przeszkody wszyscy uczestnicy przemierzyli zaplanowane szlaki łącznie ze zdobyciem szczytu , chociaż byli trochę zmęczeni ale zadowoleni.

Przewodnik Beskidzki PTTK Jan Malaga Na mecie Rajdu /foto Jan Malaga/
Babia Góra - widok ze skansenu Gotowe porcje kiełbasek dla kolejnej grupy
Rożnie osłonięte przed silnym wiatrem Gospodarze skansenu

• 45 Rajd Babia Góra 2012

Zdjęcia z wycieczki na Słowację

dodano: 14.09.2012

• Zdjęcia z wycieczki na Słowację

foto: Marek Fluder

Marcin Leśniakiewicz

Wycieczka w podkrakowskie dolinki jurajskie - aktualizacja

dodano: 11.09.2012

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na pieszą wycieczkę w podkrakowskie dolinki jurajskie. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 22 września 2012 r. i będzie prowadzić przez bardzo malowniczy i atrakcyjny krajobrazowo region w południowej części Wyżyny Olkuskiej. Wycieczkę rozpoczniemy w dol. Eliaszówki pod klasztorem oo. karmelitów bosych w Czernej k. Krzeszowic, a następnie będziemy wędrować przez kolejne dolinki: Racławki, Szklarki, Będkowską, Kobylańską, Bolechowicką i Kluczwody, często wśród scenerii efektownych skał wapiennych i głębokich wąwozów. Przejście zakończy się w Murowni w pobliżu granicy Ojcowskiego Parku Narodowego. Długość trasy: ok. 27 km, planowany czas przejścia: 8-9 godzin (dla chętnych istnieje także szereg możliwości skrócenia trasy i powrotu do Krakowa autobusem MPK).

Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 4.30 obok Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej (dworzec busów), planowany powrót do Suchej Beskidzkiej - ok. godz. 21.00.

Wpisowe uczestników wycieczki wynosi 15 zł od osoby (płatne na początku wycieczki). Pozostałe koszty uczestnicy pokrywają indywidualnie (np. ewentualne ubezpieczenie, koszty przejazdów - dojazd odbędzie się środkami komunikacji publicznej, ceny biletów wyniosą ok. 40 zł).

Zapisy na wycieczkę: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 10.00-12.00 lub pod nr 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) do dnia 20 września 2012 r. (czwartek). Pod tym numerem telefonu można także uzyskać wszelkie dodatkowe informacje.

Aktualizacja

Wycieczka w dolinki jurajskie została przełożona na 29 września i można się jeszcze zgłaszać.
Wszystkie inne szczegóły pozostają bez zmian.

Zdjęcia z wycieczki w Gorce

dodano: 27.08.2012

• Zdjęcia z wycieczki w Gorce

foto: Marek Fluder

Wycieczka autokarowa na Słowację

dodano: 01.08.2012

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na wycieczkę autokarową na Słowację, która odbędzie się w sobotę, 8 września 2012 r.

W programie wycieczki znajdą się: ekspozycja orawskiej sztuki ludowej na Wyspie Słanickiej wraz z rejsem po Jez. Orawskim, zwiedzanie Orawskiego Zamku, średniowiecznej warowni, będącej centrum administracyjnym Orawy, związanym m.in. z rodem Komorowskich oraz "żywego skansenu" w Wilkolińcu, malowniczo położonej wiosce góralskiej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Koszt wycieczki (w tym pokrycie opłat za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów) wynosi 50 zł plus 15 EURO (dorośli) lub 50 zł plus 10 EURO (emeryci, renciści, dzieci).

Wyjazd - w sobotę 8 września 2012 r. z parkingu obok Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej o godz. 7.15, powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.30.

Dodatkowe informacje na temat wycieczki pod nr 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz). odbędzie się w sobotę 18 sierpnia 2012 r.