Wizyta w Portugalii

dodano: 25.01.2010

W dniach 9-15.11.2009r uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odwiedzili w ramach unijnego projektu Socrates Comenius kolejną ze szkół partnerskich- Escola Tecnológica e Profissonal do Pinhal w Pedrogao Grande w Portugali.

Tak jak podczas poprzedniego pobytu we Włoszech, obecna wizyta obfitowała w różnorodne zajęcia sportowe oraz warsztaty związane ze sportem i zdrowym stylem życia.

Wszyscy uczestnicy projektu brali udział w warsztatach szkoleniowych oraz zajęciach ruchowych przy muzyce - aerobic. Przeprowadzono również turniej piłki nożnej pomiędzy drużynami z Włoch, Szwecji, Polski i Portugalii.

Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich podsumowywali dotychczasową współpracę oraz opracowali nowy plan działania do następnego spotkania, które odbędzie się w połowie kwietnia w Kristinehamn w Szwecji.

W ramach projektu zwiedziliśmy Pedrogao Grande miejscowość położoną w malowniczej dolinie obfitującej w bujną zieleń gajów oliwnych i lasów eukaliptusowych. Odkrywanie miasteczka rozpoczęliśmy od przejścia traktem królewskim z czasów rzymskich i zwiedzenia świątyni rzymskiej pełnej dzieł sztuki: rzeźb, które oddają ducha historii. Zdobyliśmy wiele cennych informacji na temat obecnego i codziennego życia Portugalczyków: pracy, obowiązków i życia kulturalnego.

Poznaliśmy również pierwszą stolicę Portugalii Coimbre. Jest to trzecie, co do wielkości miasto a zarazem najważniejszy ośrodek akademicki. Znajduje się tam najstarszy Uniwersytet w kraju z 1290r. W jego gmachu mieści się "Bibioteca Joănina", w której wnętrze urządzone jest z ogromnym przepychem i rozmachem. Wspaniale wrażenie robią drewniane elementy pokryte marmurem, złote odrzwia, stoły inkrustowane hebanem i palisandrem lub na wzór chiński laką oraz sufit pieczołowicie zdobiony freskami.

Projekt przewidziany na dwa lata kończy się w czerwcu bieżącego roku. Podsumowaniem będzie spotkanie wszystkich szkół partnerskich w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

• grupa z Zespolu Szkół przed gmachem uniwersytetu w Coimbrze
  • mecz pilki nożnej polska-szwecja
  • przejscie traktem królewskim
  • uczestnicy spotkania w szkole partnerskiej