Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Trzydniowa piesza wycieczka górska SZLAKAMI ORAWY

dodano: 23.06.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową pieszą wycieczkę górską SZLAKAMI ORAWY.

Wycieczka odbędzie się od piątku do niedzieli, 31 lipca - 2 sierpnia 2015 r. i będzie prowadzić na trasie:

I dzień: Lipnica Wielka Przywarówka (ok. 800 m) - polana Stańcowa (ok. 860 m) - Śmierdząca Woda (ok. 940 m) - rozdroże pod Czyżów Wierszkiem (ok. 910 m) - Wajdów Groń (928 m) - Krzywań (801 m) - Lipnica Wielka Winiarczykówka (ok. 650 m); przejazd do Studenckiej Bazy Namiotowej "Madejowe Łoże" w Podwilku (ok. 700 m).

II dzień: Studencka Baza Namiotowa "Madejowe Łoże" w Podwilku (ok. 700 m) - Kuligowa (756 m) - Orawka (ok. 670 m) - os. Danielki (ok. 870 m) - Pająków Wierch (934 m) - Podszkle (ok. 750 m) - Studencka Baza Namiotowa "Madejowe Łoże" w Podwilku (ok. 700 m).

III dzień: Studencka Baza Namiotowa "Madejowe Łoże" w Podwilku (ok. 700 m) - Beskidy (800 m) - Sidzina Sidzinka Mała (ok. 670 m) - Góra Ludwiki (653 m) - Jordanów (ok. 500 m).

Długość trasy pieszej: 44 km (16 km + 15 km + 13 km).
Przewidywany czas przejścia: ok. 17,5 godziny (ok. 6 godz. + ok. 6 godz. + ok. 5,5 godz.).

Charakterystyka trasy: Wycieczka będzie biegła niezwykle malowniczymi, bardzo łatwymi, a jednocześnie - praktycznie zupełnie omijanymi przez turystów szlakami, z których roztaczają się kapitalne widoki na Tatry, Babią Górę i pasma górskie Słowacji. Ponadto będziemy mieli okazję obejrzeć niezwykle cenny kościół drewniany w Orawce, zapomniany kirkut w Podwilku, jedno z lipnickich źródeł siarczkowych - Śmierdzącą Wodę czy urocze osiedle Danielki z kaplicą Matki Bożej Bolesnej Patronki Orawy. Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że Orawa, choć zaskakująco mało znana wśród górskich wędrowców, jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski w ogóle. Ostatniego dnia odwiedzimy dodatkowo jeszcze jeden kapitalny, a również bardzo mało znany, punkt widokowy - Górę Ludwiki nad Jordanowem.
Być może główną atrakcją wycieczki będą... noclegi w Studenckiej Bazie Namiotowej "Madejowe Łoże". To jedno z tych miejsc, gdzie można w całej pełni poczuć prawdziwie górską atmosferę - ognisko, cisza, noc pod rozgwieżdżonym niebem i chwilowa zupełna ucieczka od codziennego zgiełku. Ale także prysznic nad potokiem i śpiwór zamiast dwuosobowego pokoju z łazienką, o czym lojalnie informuję :) Jednak spokojnie, namiotów nie trzeba ze sobą zabierać, czekają na miejscu z całkiem wygodnymi materacami, na których śpi się świetnie...

Cena:
135 zł
Cena obejmuje: 2 noclegi w Studenckiej Bazie Namiotowej "Madejowe Łoże" (konieczne śpiwory), koszty transportu, ubezpieczenie NNW oraz obsługę przewodnicką.
Transport odbędzie się środkami komunikacji publicznej (busy, pociąg) lub - w przypadku zgłoszenia się minimum 12 osób - częściowo wynajętym busem.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki, także dotyczące godziny wyjazdu i ostatecznego środka transportu:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz)

Uwaga! Ze względu na konieczność wcześniejszego potwierdzenia rezerwacji miejsc w Bazie Namiotowej oraz ewentualnego transportu, bardzo proszę o wstępne (orientacyjne) zgłoszenie chęci udziału w wycieczce do dnia 13 lipca 2015 r. (poniedziałek).

Marcin Leśniakiewicz


Piesza wycieczka górska na MĘDRALOWĄ w Beskidzie Żywieckim

dodano: 23.06.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na MĘDRALOWĄ (1169 m) w Beskidzie Żywieckim. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 4 lipca 2015 r. i będzie prowadzić na trasie: Przyborów Moczarki (ok. 500 m) – Jaworzyna (997 m) – Mędralowa (1169 m) – Hala Kamińskiego (ok. 1100 m) – Hala Barankowa (ok. 800 m) – Zawoja Widły (ok. 600 m).

Celem wycieczki jest Mędralowa – szczyt w polsko-słowackim grzbiecie granicznym oddzielony od masywu Babiej Góry (1725 m) głębokim obniżeniem Przełęczy Jałowieckiej (993 m). Mędralowa to najdalej na północ położony punkt Słowacji. Na trasie znajduje się wiele znakomitych punktów widokowych, m.in. na szlaku z Przyborowa, na podszczytowej hali na Mędralowej oraz na Hali Kamińskiego. Odwiedzimy także bacówkę na Hali Barankowej nad Zawoją.

Długość trasy pieszej: 14 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 6 godzin.

Cena:
60 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem i obsługę przewodnicką. Przejazd wynajętym busem odbędzie się przy udziale w wycieczce minimum 12 osób. W przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby osób, przejazd odbędzie się środkami komunikacji publicznej (busy). Wówczas cena wyniesie 45 zł (włącznie z kosztami biletów).

Wyjazd (w przypadku transportu wynajętym busem): sprzed stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej w sobotę 4 lipca 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 16.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki oraz ostatecznego środka transportu:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl – do dnia 1 lipca 2015 r. (środa).

Marcin Leśniakiewicz


Informacja dot. zamknięcia szlaku

dodano: 18.06.2015

Babiogórski Park Narodowy informuję, że dla zachowania bezpieczeństwa turystów odcinek szlaku czerwonego na terenie BgPN, okolice Hali Czarnego (Fickowe Rozstaje – Żywieckie Rozstaje) zostaje zamknięty w terminie 8-26 czerwca 2015 r. ze względu na prowadzone prace leśne w tym terenie.


Piesza wycieczka górska na Czupel i Magurkę Wilkowicką w Beskidzie Małym

dodano: 2.05.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na CZUPEL (933 m) i MAGURKĘ WILKOWICKĄ (929 m) w Beskidzie Małym. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 23 maja 2015 r. i będzie prowadzić na trasie: Bielsko-Biała Kopiec Lipnicki (440 m) - Gaiki (802 m) - przeł. Przegibek (663 m) - Magurka Wilkowicka (909 m) - Czupel (933 m) - Czernichów (330 m).


Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego, górującym ponad przełomową częścią doliny Soły, wypełnioną wodami Jeziora Międzybrodzkiego. W trakcie wycieczki będziemy wędrować najwyższymi partiami tej części Beskidów, zdobywając także wierzchołek Magurki Wilkowickiej, gdzie odpoczniemy w tamtejszym schronisku PTTK. Z obu głównych szczytów na trasie wycieczki - a także z kilku innych miejsc na pokonywanym szlaku - rozpościerają się piękne panoramy.

Długość trasy pieszej: 13,5 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 5,5 godzin.

Cena:
75 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW.
Przejazd wynajętym busem odbędzie się przy udziale w wycieczce minimum 10 osób. W przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby osób (minimum 5), wycieczka odbędzie się środkami komunikacji publicznej (bus, autobusy miejskie). Wówczas cena wyniesie 60 zł.

Wyjazd (w przypadku transportu wynajętym busem):
z przystanku obok budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej w sobotę 23 maja 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 17.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki oraz ostatecznego środka transportu:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) - do dnia 20 maja 2015 r. (środa).

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa na Słowację "Bańska Szczawnica i okolice"

dodano: 22.04.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową na Słowację "Bańska Szczawnica i okolice", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 27-28 czerwca 2015 r.

W programie wycieczki m.in.:

* Zwiedzanie miasta Bańska Szczawnica, w 1993 r. wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Bańska Szczawnica to jedno z najbogatszych w zabytki słowackich miast, a wśród polskich turystów wciąż bardzo mało znane. Dziś liczy zaledwie nieco ponad 10 tys. mieszkańców, a w przeszłości było jednym z największych i najważniejszych ośrodków górniczych w Europie. Wydobywano tu na szeroką skalę metale szlachetne - w okresie największej prosperity, pod koniec XVII w., pozyskiwano tu rocznie niemal 30 ton srebra i ponad 600 kg złota! Tutejsze kopalnie należały zawsze do najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych w Europie. To właśnie w Bańskiej Szczawnicy po raz pierwszy zastosowano proch strzelniczy w kopalnianych podziemiach (1627 r.), tutaj w 1762 r. powstała pierwsza w Europie wyższa szkoła górnicza, działająca zresztą do dzisiaj jako najstarsza obecnie wyższa uczelnia techniczna na świecie (jej siedziba została po I wojnie światowej przeniesiona do węgierskiego Sopronu, a następnie Miszkolca). Na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy powstał niesamowity system kilkudziesięciu sztucznych jezior (tzw. "tajchów"), usytuowanych w malowniczym krajobrazie Gór Szczawnickich, a doprowadzających wodę do napędu pomp, odwadniających poszczególne sztolnie. Podczas wycieczki obejrzymy kilka takich "tajchów", pospacerujemy po zabytkowej starówce, zwiedzając m.in. główny Plac Świętej Trójcy ze wspaniałą kolumną morową, stary zamek i nowy zamek, obejrzymy miejskie kościoły i wyjdziemy na górującą nad miastem Kalwarię. Zwiedzimy także podziemną ekspozycję Muzeum Górniczego w jednej z miejscowych sztolni.

* Spacer po Kremnicy, przed wiekami innym znaczącym ośrodku górniczym, a dziś uroczym małym miasteczkiem z piękną starówką z dominującym w jej krajobrazie kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kremnica słynie z najstarszej na świecie czynnej mennicy, działającej tu nieprzerwanie od 1329 r.

* Wizyta w starej, założonej jeszcze w XIII w. wiosce Brhlovce, w której znajdują się niezwykle oryginalne domy wykute bezpośrednio w miękkich skałach tufowych.

* Pobyt we wspaniałym kościele pw. św. Benedykta i Marii Panny w miejscowości Hronský Beňadik, w zespole dawnego opactwa benedyktyńskiego (możliwość udziału w niedzielnej mszy świętej).

Cena:
290 zł

> Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w dwuosobowym pokoju z łazienką w pensjonacie, obiadokolację oraz śniadanie, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL. Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 10 EURO - bilety normalne, ok. 5 EURO - bilety ulgowe).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 27 czerwca 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 28 czerwca ok. godz. 19.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.30-13.30.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron