Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Piesza wycieczka górska na LACKOWĄ w Beskidzie Niskim

dodano: 03.07.2017

Lackowa foto: Jerzy Strzelecki / Wikipedia

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na LACKOWĄ (997 m) w Beskidzie Niskim. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 22 lipca 2017 r. i będzie prowadzić na trasie: Izby (ok. 600 m) - przełęcz Beskid (644 m) - Lackowa (997 m) - Przełęcz Pułaskiego (743 m) - Bieliczna (ok. 650 m) - Izby (ok. 600 m).

Trasa wycieczki prowadzi przez południowo-zachodnią część Beskidu Niskiego, wyprowadzając na najwyższy szczyt polskiej części tej grupy górskiej - Lackową (997 m), słynącą ze swojej zachodniej "ściany", którą prowadzi jeden z najbardziej stromych odcinków szlaków w całych Beskidach (my będziemy tędy schodzić). Oprócz typowo górskich atrakcji podczas wycieczki obejrzymy m.in. zabytkowe cerkwie drewniane w Brunarach Wyżnych i Czarnej (ta pierwsza jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO), murowaną cerkiew w Izbach oraz dolinę Białej, uważaną za jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Beskidzie Niskim, z murowaną cerkiewką greckokatolicką, będącą jedyną pozostałością po dawnej łemkowskiej wsi Bieliczna.

Długość trasy pieszej: 11 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 5 godzin.

Cena: 110 zł Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem (koszt wynika głównie z odległości - pokonamy w sumie ok. 300 km), obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW. Cena nie obejmuje ewentualnej ofiary za zwiedzanie cerkwi w Brunarach Wyżnych i Czarnej.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.


: sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 22 lipca 2017 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.30.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do dnia 19 lipca 2017 r. (środa)

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa "Zamość i Roztoczański Park Narodowy"

dodano: 03.07.2017

Zamość fot. Centymetr / Wikipedia

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Zamość i Roztoczański Park Narodowy", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 30 września-1 października 2017 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie Zamościa, miasta założonego w 1580 r. przez kanclerza wielkiego koronnego i hetmana Jana Zamoyskiego. Zamojska starówka, będąc jednym z najefektowniejszych przykładów późnorenesansowej myśli urbanistycznej w Europie, jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Podczas spaceru po mieście obejrzymy m.in.: Rynek Wielki z ratuszem i tzw. kamienicami ormiańskimi, Pałac Zamoyskich i budynek dawnej Akademii Zamoyskiej, katedrę i inne kościoły, synagogę oraz pozostałości zamojskiej twierdzy wraz z bramami miejskimi i trasą turystyczną w Bastionie VII.
*Zwiedzanie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w tym m.in.:
- Zwierzyniec, zabytkowe miasteczko, dawna letnia rezydencja Zamoyskich, a obecnie obecnie siedziba dyrekcji Roztoczańskiego PN oraz ekspozycja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN;
- ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę, prezentująca "w pigułce" walory przyrodnicze parku;
- spacer do malowniczych stawów Echo.
*Spacer po Tarnogrodzie, w przeszłości sporym ośrodku klucza dóbr Ordynacji Zamojskiej, a obecnie niewielkim miasteczku, w którym znajdują się ciekawe zabytki, m.in. XVIII-wieczny kościół parafialny z cennymi obrazami Domenica Tintoretta, najstarszy na Zamojszczyźnie drewniany kościółek pw. św. Rocha (pocz. XVII w.) oraz dawna synagoga.
*Spacer po Szczebrzeszynie, miasteczku słynącym z... chrząszcza, który ma tu swój pomnik; obejrzymy tu także interesujące kościoły wzniesione w stylu tzw. renesansu lubelskiego oraz miejscową synagogę.

Cena:
370 zł (cena normalna) / 360 zł (uczniowie i studenci do ukończenia 25 roku życia, osoby powyżej 65 roku życia) - przy udziale 20-29 osób
330 zł (cena normalna) / 320 zł (uczniowie i studenci do ukończenia 25 roku życia, osoby powyżej 65 roku życia) - przy udziale minimum 30 osób
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę minimalną (odpowiednio: 330 zł lub 320 zł), jednocześnie zobowiązując się - w razie niezgłoszenia się ww. ilości uczestników wycieczki - do pokrycia dodatkowej kwoty (40 zł) w autokarze w dniu rozpoczęcia wycieczki.

Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (synagoga oraz trasa turystyczna w bastionie VII w Zamościu, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN w Zwierzyńcu, ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika po Roztoczańskim Parku Narodowym, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 30 września 2017 r. o godz. 4.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 1 października 2017 r. ok. godz. 22.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.]
Ze względu na konieczność opłacenia zaliczki za nocleg, zapisy są przyjmowane do 10 sierpnia 2017 r. (nie związane z natychmiastową wpłatą - wpłat za wycieczkę można będzie dokonywać od 1 września 2017 r.). Ewentualne zapisy w terminie późniejszym będą możliwe w przypadku, gdy do 10 sierpnia 2017 r. zgłosi się minimum 15 osób (w przeciwnym razie wyjazd zostanie odwołany). Wówczas podane zostanie także dokładne miejsce noclegu.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa do Czech "Brno i Morawski Kras"

dodano: 03.07.2017

Brno
foto: Norbert Aepli / Wikipedia

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową do Czech "Brno i Morawski Kras", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 2-3 września 2017 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie głównego miasta Moraw - Brna (spacer po mieście, podczas którego obejrzymy m.in. zabytkową starówkę, katedrę pw. św.św. Piotra i Pawła, inne zabytkowe kościoły i budowle miejskie oraz twierdzę Špilberk, w XIX w. wykorzystywaną jako budzące grozę więzienie polityczne, wraz z kazamatami).

*Wizyta na polu sławnej bitwy pod Austerlitz (obecnie czeski Sławków), stoczonej 2 grudnia 1805 r. pomiędzy wojskami Napoleona Bonapartego, a połączonymi siłami austriacko-rosyjskimi; obejrzymy tzw. Pomnik Pokoju na Prackim Kopcu, upamiętniający tamte wydarzenia.

*Zwiedzanie Jaskiń Słupsko-Szoszuwskich oraz Jaskini Wypustek - dwóch jaskiń położonych na terenie Morawskiego Krasu, będącego jednym z najpopularniejszych terenów turystycznych w Republice Czeskiej, na obszarze którego znajdują się głębokie, malowniczo wcięte pomiędzy dzikie skały dolinki, w których kryje się ponad 1100 jaskiń. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznej wycieczki do Morawskiego Krasu, kiedy to obejrzeliśmy inne udostępnione tam do zwiedzania podziemne groty i Przepaść Macochę. Jaskinie Słupsko-Szoszuwskie słyną m.in. z wysokich, kilkudziesięciometrowych podziemnych przepaści, których dnem płynie Potok Słupski (prowadzi przez nie najdłuższa podziemna trasa turystyczna w Republice Czeskiej, licząca 1760 m długości), natomiast szczególną atrakcją Jaskini Wypustek jest zwiedzanie tych jej części, które były wykorzystywane w okresie II wojny światowej jako niemiecka fabryka silników samolotowych, a w okresie powojennym jako czechosłowacki schron wojskowy i stanowisko dowodzenia.

Cena:
345 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w dwu- lub trzyosobowym pokoju z łazienką w hotelu Hvězda** w Kromierzyżu, obiadokolację oraz śniadanie, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
Kazamaty w twierdzy Špilberk: 90 koron czeskich (bilety normalne), 50 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 60 roku życia);
Jaskinie Słupsko-Szoszuwskie: 140 koron czeskich (bilety normalne), 100 koron czeskich (bilety ulgowe dla osób powyżej 65 roku życia), 80 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży i studentów);
Jaskinia Wypustek: 120 koron czeskich (bilety normalne), 90 koron czeskich (bilety ulgowe dla osób powyżej 65 roku życia oraz uczniów i studentów w wieku 16-26 lat), 70 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci do lat 15).
Pomnik Pokoju: 86 koron czeskich (bilety normalne), 65 koron czeskich (bilety ulgowe dla osób powyżej 65 roku życia), 43 korony czeskie (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży i studentów).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 2 września 2017 r. o godz. 5.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 3 września ok. godz. 21.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45.
Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 15 osób.
Ze względu na konieczność opłacenia zaliczki za nocleg, zapisy są przyjmowane do 20 lipca 2017 r. (nie związane z natychmiastową wpłatą - wpłat za wycieczkę można będzie dokonywać od 3 sierpnia 2017 r.).
Ewentualne zapisy w terminie późniejszym będą możliwe w przypadku, gdy do 20 lipca 2017 r. zgłosi się minimum 15 osób (w przeciwnym razie wyjazd zostanie odwołany).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Marcin Leśniakiewicz


Wycieczka autokarowo-piesza na Słowację "Dolina Zuberska w Tatrach"

dodano: 03.07.2017

Zuberska

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarowo-pieszą na Słowację "Dolina Zuberska w Tatrach", która odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia 2017 r.

W programie wycieczki:

* Przejazd przez jedną z największych dolin tatrzańskich - Dolinę Zuberską w Tatrach Zachodnich i spacer przez jej malowniczą górną część - Dolinę Rohacką do tzw. Bufetu Rohackiego i stawku Ťatliakove pleso położonego u stóp potężnych Rohaczy (2125 m, 2088 m) i Wołowca (2064 m). Trasa wiedzie drogą asfaltową (ok. 4 km w jedną stronę, powrót tą samą trasą).

Opcjonalnie:

* Zwiedzanie Muzeum Wsi Orawskiej na polanie Brestowej. W malowniczo położonym nad Zimną Wodą Orawską skansenie zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru Orawy. Skupione są one w pięciu częściach tematycznych: Rynek dolnoorawski, Ulica górnoorawska, Osiedle góralskie, Kościół i cmentarz, Młynisko.

* Zwiedzanie Jaskini Brestowskiej, drugiej w Tatrach Słowackich (obok Jaskini Bielskiej) udostępnionej dla ruchu turystycznego. Jej otwarcie dla turystów nastąpiło dopiero we wrześniu 2016 r., będziemy więc jedną z pierwszych grup, mających okazję ją obejrzeć. Trasa turystyczna liczy 434 m, zwiedzanie zajmuje ok. 50 minut. Uwaga! Jaskinia Brestowska wygląda inaczej niż pozostałe jaskinie udostępnione dla turystów na Słowacji czy w Czechach. Nie ma tu bogatej szaty naciekowej, ani oszałamiających podziemnych komnat. Nie ma też oświetlenia elektrycznego. Każda osoba wchodząca do środka otrzymuje hełm z latarką czołową, a podczas spaceru pokonuje się liczne, niezbyt wysokie, ale strome schodki, ciasne, nieraz niskie korytarze oraz platformy przerzucone ponad płynącym przez jaskinię potokiem. Ze względu na ograniczony limit osób zwiedzających - w jednej grupie maksymalnie 15 osób, wejścia co 1,5 godz. - podczas dokonywania zapisu na wycieczkę, bardzo proszę o informację, czy zamierzacie Państwo zwiedzać jaskinię (niezbędna jest rezerwacja, a więc kto pierwszy, ten lepszy...). Tutaj kilka zdjęć z wnętrza.
Wejście do jaskini znajduje się tuż obok Muzeum Wsi Orawskiej, dlatego osoby rezygnujące ze zwiedzania groty mogą w tym czasie zwiedzić skansen, pospacerować po okolicy lub skorzystać z oferty miejscowej karczmy.

* O ile pogoda będzie sprzyjająca - wyjście pieszym szlakiem turystycznym od Bufetu Rohackiego na przełęcz Zabrat (1656 m; nie mylić z przełęczą Zawrat w polskich Tatrach Wysokich!). Trasa nie jest długa (liczy w sumie 3 km w obie strony łącznie, przejście całości zajmie ok. 1,5-2 godz.), ale podejście - strome (na odcinku 1,5 km - 300 m przewyższenia). Warto je jednak pokonać ze względu na przepiękne widoki na otoczenie Doliny Rohackiej. Wyjście polecam wyłącznie osobom, którym nie są obce piesze wycieczki górskie, ale każdy, kto wędruje choćby po Beskidach, powinien sobie poradzić. W najgorszym razie - w każdej chwili można zawrócić, ponieważ schodzimy tą samą trasą. Oczywiście pozostałe osoby mogą pozostać na dnie doliny, przy stawku i Bufecie Rohackim oraz pospacerować po okolicy.

Cena:
125 zł + bilety wstępu
Cena obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do Muzeum Wsi Orawskiej (3 euro - bilet normalny, 2,50 euro - bilet ulgowy dla studentów w wieku 18-26 lat i emerytów, 1,50 euro - bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia) oraz biletów wstępu do Jaskini Brestowskiej (8 euro - bilet normalny, 7 euro - bilet ulgowy dla młodzieży powyżej 15 roku życia, studentów i osób powyżej 60 roku życia, 4 euro - bilet ulgowy dla dzieci w wieku 6-15 lat).

Wyjazd:
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 6 sierpnia 2017 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 20.00.

Zapisy: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz


Wycieczka autokarowa na Słowację "Bojnice i okolice"

dodano: 11.05.2017

Bojnice

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową na Słowację "Bojnice i okolice", która odbędzie się w niedzielę 9 lipca 2017 r.

Bojnice, niewielkie miasteczko, liczące ok. 5000 mieszkańców, jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Słowacji.

W programie wycieczki:

* Zwiedzanie bajkowego zamku w Bojnicach, rezydencji wielu możnych rodów magnackich, przebudowanej przez jednego z właścicieli, Franciszka Pálffy'ego, na romantyczną budowlę przypominającą swoim kształtem francuskie zamki nad Loarą lub warownie bawarskie. W zamku obejrzymy wspaniałe, bogate wnętrza, kaplicę, kryptę oraz podziemną grotę.
* Wizyta w najstarszym słowackim ogrodzie zoologicznym, założonym w 1955 r. W ZOO, rozplanowanym malowniczo w pagórkowatym terenie, żyje niemal 400 gatunków zwierząt. Zamek położony jest w bojnickim parku zamkowym, w którym rośnie 700-letnia lipa króla Macieja, uznawana za najstarsze drzewo na Słowacji.
* Relaks w otwartym kąpielisku termalnym Čajka, uważanym przez wielu za najpiękniej położone na Słowacji, ze względu na roztaczający się wprost z basenów z wodą o temperaturze 26-33o widok na zamek bojnicki.
* Spacer po bojnickiej Kalwarii, zespole kaplic poświęconych męce Chrystusa, zakończony na punkcie widokowym na miasto i okolice.
* Spacer po Čičmanach, uroczej wiosce ukrytej wśród wzniesień Gór Strażowskich, znanej z drewnianych chałup oryginalnie malowanych w misterne, białe ornamenty.

Program wycieczki jest ułożony w taki sposób, by każdy mógł skorzystać bądź ze wszystkich zaplanowanych atrakcji, bądź w dowolny sposób z ich części (można np. pominąć wizytę w ogrodzie zoologicznym, a spędzić więcej czasu na kąpielisku lub odwrotnie itp.).

Cena:
170 zł + bilety wstępu.
Cena obejmuje: przejazd autokarem lub busem, opiekę pilota podczas całej wycieczki, obsługę lokalnego przewodnika (w języku polskim) podczas zwiedzania zamku bojnickiego, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Koszty biletów wynoszą:
zamek bojnicki: 8 euro – bilet normalny, 7 euro – bilet ulgowy dla osób powyżej 65 roku życia, 5 euro – bilet ulgowy dla uczniów powyżej 15 roku życia i studentów, 3,50 euro – bilet ulgowy dla dzieci w wieku 6-15 lat;
ogród zoologiczny w Bojnicach: 5 euro - bilet normalny, 2,50 euro – bilet ulgowy dla emerytów oraz uczniów powyżej 15 roku życia i studentów, 2 euro – bilet ulgowy dla dzieci w wieku 4-15 lat;
kąpielisko termalne Čajka: 5 euro - bilet normalny, 2 euro – bilet ulgowy dla dzieci do 12 roku życia.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 9 lipca 2017 r. o godz. 4.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 22.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. Godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej