Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Informacja dot. zamknięcia szlaku

dodano: 18.06.2015

Babiogórski Park Narodowy informuję, że dla zachowania bezpieczeństwa turystów odcinek szlaku czerwonego na terenie BgPN, okolice Hali Czarnego (Fickowe Rozstaje – Żywieckie Rozstaje) zostaje zamknięty w terminie 8-26 czerwca 2015 r. ze względu na prowadzone prace leśne w tym terenie.


Piesza wycieczka górska na Czupel i Magurkę Wilkowicką w Beskidzie Małym

dodano: 2.05.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na CZUPEL (933 m) i MAGURKĘ WILKOWICKĄ (929 m) w Beskidzie Małym. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 23 maja 2015 r. i będzie prowadzić na trasie: Bielsko-Biała Kopiec Lipnicki (440 m) - Gaiki (802 m) - przeł. Przegibek (663 m) - Magurka Wilkowicka (909 m) - Czupel (933 m) - Czernichów (330 m).


Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego, górującym ponad przełomową częścią doliny Soły, wypełnioną wodami Jeziora Międzybrodzkiego. W trakcie wycieczki będziemy wędrować najwyższymi partiami tej części Beskidów, zdobywając także wierzchołek Magurki Wilkowickiej, gdzie odpoczniemy w tamtejszym schronisku PTTK. Z obu głównych szczytów na trasie wycieczki - a także z kilku innych miejsc na pokonywanym szlaku - rozpościerają się piękne panoramy.

Długość trasy pieszej: 13,5 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 5,5 godzin.

Cena:
75 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW.
Przejazd wynajętym busem odbędzie się przy udziale w wycieczce minimum 10 osób. W przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby osób (minimum 5), wycieczka odbędzie się środkami komunikacji publicznej (bus, autobusy miejskie). Wówczas cena wyniesie 60 zł.

Wyjazd (w przypadku transportu wynajętym busem):
z przystanku obok budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej w sobotę 23 maja 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 17.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki oraz ostatecznego środka transportu:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) - do dnia 20 maja 2015 r. (środa).

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa na Słowację "Bańska Szczawnica i okolice"

dodano: 22.04.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową na Słowację "Bańska Szczawnica i okolice", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 27-28 czerwca 2015 r.

W programie wycieczki m.in.:

* Zwiedzanie miasta Bańska Szczawnica, w 1993 r. wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Bańska Szczawnica to jedno z najbogatszych w zabytki słowackich miast, a wśród polskich turystów wciąż bardzo mało znane. Dziś liczy zaledwie nieco ponad 10 tys. mieszkańców, a w przeszłości było jednym z największych i najważniejszych ośrodków górniczych w Europie. Wydobywano tu na szeroką skalę metale szlachetne - w okresie największej prosperity, pod koniec XVII w., pozyskiwano tu rocznie niemal 30 ton srebra i ponad 600 kg złota! Tutejsze kopalnie należały zawsze do najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych w Europie. To właśnie w Bańskiej Szczawnicy po raz pierwszy zastosowano proch strzelniczy w kopalnianych podziemiach (1627 r.), tutaj w 1762 r. powstała pierwsza w Europie wyższa szkoła górnicza, działająca zresztą do dzisiaj jako najstarsza obecnie wyższa uczelnia techniczna na świecie (jej siedziba została po I wojnie światowej przeniesiona do węgierskiego Sopronu, a następnie Miszkolca). Na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy powstał niesamowity system kilkudziesięciu sztucznych jezior (tzw. "tajchów"), usytuowanych w malowniczym krajobrazie Gór Szczawnickich, a doprowadzających wodę do napędu pomp, odwadniających poszczególne sztolnie. Podczas wycieczki obejrzymy kilka takich "tajchów", pospacerujemy po zabytkowej starówce, zwiedzając m.in. główny Plac Świętej Trójcy ze wspaniałą kolumną morową, stary zamek i nowy zamek, obejrzymy miejskie kościoły i wyjdziemy na górującą nad miastem Kalwarię. Zwiedzimy także podziemną ekspozycję Muzeum Górniczego w jednej z miejscowych sztolni.

* Spacer po Kremnicy, przed wiekami innym znaczącym ośrodku górniczym, a dziś uroczym małym miasteczkiem z piękną starówką z dominującym w jej krajobrazie kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kremnica słynie z najstarszej na świecie czynnej mennicy, działającej tu nieprzerwanie od 1329 r.

* Wizyta w starej, założonej jeszcze w XIII w. wiosce Brhlovce, w której znajdują się niezwykle oryginalne domy wykute bezpośrednio w miękkich skałach tufowych.

* Pobyt we wspaniałym kościele pw. św. Benedykta i Marii Panny w miejscowości Hronský Beňadik, w zespole dawnego opactwa benedyktyńskiego (możliwość udziału w niedzielnej mszy świętej).

Cena:
290 zł

> Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w dwuosobowym pokoju z łazienką w pensjonacie, obiadokolację oraz śniadanie, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL. Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 10 EURO - bilety normalne, ok. 5 EURO - bilety ulgowe).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 27 czerwca 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 28 czerwca ok. godz. 19.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.30-13.30.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa w Góry Świętokrzyskie

dodano: 24.03.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Góry Świętokrzyskie", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 16-17 maja 2015 r.

W programie wycieczki:

*Wizyta w Pacanowie, dawnym miasteczku, szeroko rozsławionym przez... Koziołka Matołka.
*Zwiedzanie ruin zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe, niegdyś potężnej rezydencji, przed powstaniem Wersalu największej tego typu w Europie, wzniesionej przez Krzysztofa Ossolińskiego. Mawia się, że zamek "okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów".
*Zwiedzanie Nowej Słupi, miejscowości znanej głównie dzięki figurze kamiennego pielgrzyma zmierzającego na Święty Krzyż.
*Wyjście na Święty Krzyż (Łysą Górę) i zwiedzanie dawnego opactwa benedyktynów - obecnie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przy klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz przejście na pobliskie gołoborze.
*Zwiedzanie Świętej Katarzyny, miejscowości położonej u stóp Łysicy m.in. z zespołem klasztornym bernardynek.
*Wyjście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę (612 m) lub (opcjonalnie) zwiedzanie Bodzentyna.
*Zwiedzanie Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" w Ciekotach, miejscu, w którym dzieciństwo i młodość spędził Stefan Żeromski (rekonstrukcja dworku szlacheckiego z wystawą tematyczną).
*Przejazd przez Zagnańsk, w pobliżu którego rośnie słynny dąb "Bartek", jeden z najstarszych w Polsce, oraz przez Samsonów z ruinami XIX-wiecznej huty. *Zwiedzanie pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.


Cena:
295 zł (w przypadku wyjazdu 25-34 osób) lub 270 zł (w przypadku wyjazdu minimum 35 osób).

Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokoju dwu- lub trzyosobowym z pełnym węzłem sanitarnym w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym "Jodłowy Dwór" w Hucie Szklanej w samym sercu Gór Świętokrzyskich wraz z obiadokolacją i śniadaniem w formie bufetu szwedzkiego, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (zamek "Krzyżtopór", Święty Krzyż - krypty, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom", pałacyk Henryka Sienkiewicza), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika świętokrzyskiego podczas obu dni wycieczki, ubezpieczenie NNW.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (6,50 zł - jednodniowy bilet normalny, 3,25 zł - jednodniowy bilet ulgowy).
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę 270 zł, jednocześnie zobowiązując się - w razie niezgłoszenia się minimum 35 uczestników wycieczki - do pokrycia dodatkowej kwoty (25 zł) w autokarze w dniu rozpoczęcia wycieczki.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 16 maja 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 17 maja 2015 r. ok. godz. 19.30.

Zapisy: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.
Ze względu na konieczność opłacenia zaliczki za nocleg, bardzo proszę o możliwie szybkie deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce (nie związane z natychmiastową wpłatą - wpłat za wycieczkę można będzie dokonywać od 17 kwietnia). W przeciwnym razie organizator zastrzega sobie prawo zmiany miejsca noclegu (na inny obiekt o podobnym standardzie).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz


Wycieczka autokarowa "Śląsk Cieszyński"

dodano: 23.03.2015

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Śląsk Cieszyński", która odbędzie się w sobotę 25 kwietnia 2015 r.

W programie wycieczki m.in.:

* Zwiedzanie Skoczowa, w tym m.in. spacer po skoczowskiej starówce, zwiedzanie muzeum poświęconego św. Janowi Sarkandrowi, urodzonemu w Skoczowie męczennikowi kanonizowanemu przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Ołomuńcu 21 maja 1995 r., wyjście na wzgórze Kaplicówkę, na którym dzień później (22 maja 1995 r.) Jan Paweł II odprawił mszę świętą dziękczynną.

* Zwiedzanie Cieszyna, jednego z najstarszych miast polskich, stolicy dawnego księstwa cieszyńskiego i głównego ośrodka krainy historycznej - Śląska Cieszyńskiego. W trakcie zwiedzania obejrzymy m.in. cieszyńską starówkę, Wzgórze Zamkowe z jednym z najstarszych polskich zabytków – XI-wieczną rotundą św. Mikołaja i tzw. „Cieszyńską Wenecję” - malowniczy zakątek położony nad przepływającym przez dolną część starówki potokiem. Odwiedzimy także naszych południowych sąsiadów i przespacerujemy się po położonym na przeciwnym brzegu granicznej Olzy Czeskim Cieszynie.

* Zwiedzanie Jaworza, popularnego pod koniec XIX w. i w okresie dwudziestolecia międzywojennego uzdrowiska podbeskidzkiego, w tym m.in. wizyta na miejscowym cmentarzu, na którym pochowani są m.in. hrabiowie Saint-Genois d'Anneacourt, właściciele Jaworza w XVIII-XX w., a w XIX w. m.in. także Makowa (obecnie – Podhalańskiego) i okolic oraz zwiedzanie interesującego, nowo otwartego Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej.

Cena:
95 zł - cena normalna
90 zł - emeryci, renciści, młodzież szkolna
Cena obejmuje: przejazd autokarem, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów (Muzeum Św. Jana Sarkandra w Skoczowie, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu), opieka pilota / przewodnika, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 25 kwietnia 2015 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.00.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.00.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej