Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Wycieczka autokarowa do Czech "Jaskinie Morawskiego Krasu"

dodano: 07.03.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową do Czech "Jaskinie Morawskiego Krasu", która odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia 2016 r.

Morawski Kras to jeden z najpopularniejszych terenów turystycznych w Republice Czeskiej, położony ok. 25 km na północ od stolicy Moraw - Brna. Znajdują się tu głębokie, malowniczo wcięte pomiędzy dzikie skały dolinki, w których kryje się ponad 1100 jaskiń, a wśród nich - pięć udostępnionych do zwiedzania. Podczas wycieczki obejrzymy trzy z nich.

W programie wycieczki:

* Zwiedzanie Jaskini Punkwy oraz słynnej, największej w Europie Środkowej przepaści Macocha, której głębokość wynosi 138,7 m. W przypadku odpowiedniego stanu wody dodatkową atrakcją jest podziemny spływ rzeczką Punkwą.
Podczas wycieczki staniemy zarówno na dnie przepaści, jak i będziemy ją podziwiać z punktów widokowych usytuowanych ponad nią - a więc ponad 100 m wyżej.

* Zwiedzanie Jaskini Katarzyńskiej, w której znajduje się największa udostępniona do zwiedzania podziemna "komnata" w Czechach (o wymiarach 94 x 44 x 20 m), znana z doskonałej akustyki.

* Zwiedzanie pięknej Jaskini Balcarka, obdarzonej bogatą i kolorową szatą naciekową.

* Spacer Suchym Żlebem, jedną z najbardziej malowniczych dolinek Morawskiego Krasu.

W jaskiniach panuje stała temperatura (7-8oC).
Proszę o zabranie wygodnego obuwia turystycznego.

Cena:
150 zł
Cena obejmuje:
przejazd autokarem, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje opłat za bilety wstępów do jaskiń.
Wynoszą one łącznie (za trzy jaskinie): 370 koron czeskich (cena normalna), 310 koron czeskich (cena dla osób powyżej 65 roku życia), 210 koron czeskich (dzieci, młodzież szkolna i studenci do 26 roku życia).
Cena nie obejmuje także przejazdu kolejką linową z górnego brzegu przepaści Macocha na dno doliny Punkvy oraz kolejką naziemną z Jaskini Punkvy do Jaskini Katarzyńskiej. Oba przejazdy kosztują: 90 koron czeskich - kolejka linowa, 80 koron czeskich - kolejka naziemna. Jest to jednak wersja opcjonalna - program wycieczki jest tak skonstruowany, że oba te ok. dwukilometrowe odcinki można także pokonać piechotą.

Wyjazd:
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 17 kwietnia 2016 r. o godz. 4.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 22.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób. Osoby, które są zainteresowane wyjazdem, a nie mają żadnej możliwości dotarcia do Suchej Beskidzkiej na godzinę zbiórki (względnie powrotu), proszę o kontakt.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.30-13.30.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Marcin Leśniakiewicz


Dwudniowa wycieczka autokarowa "Ponidzie"

dodano: 28.02.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Ponidzie", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 14-15 maja 2016 r.

Ponidzie to malowniczy region w południowej części województwa świętokrzyskiego, rozłożony wzdłuż wijącej się niezliczonymi meandrami rzeki Nidy, to kraina pachnących łąk (nie bez powodu bywa nazywane "polskim stepem"), słońca i niewielkich, sennych, zabytkowych miasteczek.

Osobą bardzo mocno związaną z Ponidziem był m.in. Wojtek Belon, lider zespołu muzycznego "Wolna Grupa Bukowina". Jego piosenka "Nuta z Ponidzia" (można jej posłuchać np. tutaj), bardzo popularna w środowisku turystycznym, jest swoistym hymnem tego pięknego regionu, pięknego, wartego poznania, a przy tym pozostającego jeszcze wciąż - może na szczęście - nieco na uboczu głównych tras wycieczkowych.

W programie wycieczki:
*Zwiedzanie dworku "ojca literatury polskiej" - Mikołaja Reja w Nagłowicach.
*Zwiedzanie Jędrzejowa, w tym: najstarszego na ziemiach polskich opactwa cystersów, będącego miejscem wiecznego spoczynku sławnego kronikarza, bł. Wincentego Kadłubka, oraz Muzeum im. Przypkowskich ze słynną, trzecią pod względem wielkości na świecie kolekcją zegarów.
*Wizyta w malowniczym, wzniesionym w XVI w. na lewym brzegu Nidy fortalicjum w Sobkowie.
*Zwiedzanie Pińczowa, zabytkowego miasteczka będącego w XVI w. jednym z ważniejszych ośrodków reformacji w Polsce
*Zwiedzanie Szydłowa - średniowiecznego zespołu miejskiego z zachowanymi na długości 700 m murami obronnymi, ruinami zamku królewskiego, gotyckimi kościołami i XVI-wieczną synagogą.
*Spacer po uzdrowisku Busko-Zdrój.
*Zwiedzanie Wiślicy, obecnie wsi, ale w średniowieczu jednego z najważniejszych miast południowej części państwa Piastów, a wcześniej - wg teorii niektórych historyków - być może stolicy państwa plemienia Wiślan. W Wiślicy obejrzymy m.in. XIV-wieczną kolegiatę, w której podziemiach zachowały się pozostałości starszych, romańskich świątyń oraz sławna, XII-wieczna "płyta wiślicka", wybitne dzieło sztuki romańskiej, a także XV-wieczny Dom Długosza, ufundowany przez słynnego polskiego dziejopisarza dla wikariuszy tutejszej kolegiaty.

Cena:
295 zł (cena normalna) lub 285 zł (emeryci, renciści, młodzież szkolna).

Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "AFOR" w Borkowie (pokoje dwu- lub trzyosobowe z łazienkami) wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum - Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom", zabytki Szydłowa: plac zamkowy wraz z murem obronnym i muzeum, synagoga, kościółek pw. Wszystkich Świętych, Muzeum Regionalne Wiślicy, w tym: Pawilon Archeologiczny, podziemia pod bazyliką i Dom Długosza), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika świętokrzyskiego podczas obu dni wycieczki, ubezpieczenie NNW.

Cena nie obejmuje wolnych datków za zwiedzanie opactwa cystersów w Jędrzejowie.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 14 maja 2016 r. o godz. 6.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 15 maja 2016 r. ok. godz. 20.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.

Ze względu na konieczność potwierdzenia rezerwacji noclegu, bardzo proszę o wstępne deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce do końca marca 2016 r. (nie związane z natychmiastową wpłatą - wpłat za wycieczkę można będzie dokonywać od 15 kwietnia).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

Marcin Leśniakiewicz


Piesza wycieczka górska Przez Działy Orawskie

dodano: 01.02.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską PRZEZ DZIAŁY ORAWSKIE. Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 13 marca 2016 r. i będzie prowadzić na trasie: Lipnica Wielka Przywarówka (ok. 800 m) - polana Stańcowa (ok. 860 m) - Kiczory (ok. 740 m) - Lipnicki Dział (ok. 715 m) - Lipnica Mała (ok. 640 m) - Wiertelowski Dział (698 m) - Jabłonka (ok. 600 m).

Kolejny raz wybieramy się na przepiękną Orawę, krainę bogatej historii, wspaniałych krajobrazów i... pustek na turystycznych szlakach. Trasa jest bardzo łatwa i niemal pozbawiona podejść (przeciwnie - na przeważającym odcinku wiedzie lekko w dół), a przy tym niezwykle widokowa i malownicza. Problemem może być natomiast to, że jeśli pod koniec lutego lub na początku marca spadnie śnieg z prawdziwego zdarzenia, szlak będzie niemal na pewno nieprzetarty. Jeśli jednak pogoda dopisze - będzie to jedna z najpiękniejszych wycieczek, na jakie można się wybrać, z doskonałymi panoramami na Tatry, Babą Górę, Orawę i inne otaczające pasma górskie.

Szczególną atrakcją będzie to, że na zakończenie wycieczki odwiedzimy zabytkowy kościół w Orawce, w którym obejrzymy niezwykle cenne i rzadkie opony wielkopostne (zasłony służące do przysłaniania ołtarzy w okresie od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy i tylko wówczas eksponowane).

Długość trasy pieszej: 19 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 6,5 godziny.

Cena:
80 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 10 osób.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 13 marca 2016 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do dnia 9 marca 2016 r. (środa).

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz


Wycieczka autokarowa "Krakowskie Podgórze i Łagiewniki"

dodano: 01.02.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Krakowskie Podgórze i Łagiewniki", która odbędzie się w niedzielę 20 marca 2016 r.

W programie wycieczki:

* Zwiedzanie krakowskiej dzielnicy Podgórze.
Podgórze to część Krakowa położona na prawym (południowym) brzegu Wisły. Jego rozwój wiąże się z okresem rozbiorów Polski - gdy po I rozbiorze w 1772 r. granica austriacko-polska oparła się o Wisłę, Austriacy założyli tu nowe miasto, mające stać się swoistą przeciwwagą dla pozostającego jeszcze wówczas w granicach Polski Krakowa. W latach 1784-1915 istniało ono jako Królewskie Wolne Miasto Podgórze i dopiero w 1915 r. zostało połączone z Krakowem.
Turyści zwiedzający Kraków zazwyczaj pomijają Podgórze na trasach swoich wędrówek, a szkoda, ponieważ znajduje się tu bardzo wiele interesujących miejsc i zabytków. Podczas wycieczki zobaczymy m.in.: prastary kopiec Krakusa, kościółek św. Benedykta, fort św. Benedykta wchodzący w skład Twierdzy Kraków, kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim, pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, park im. W.Bednarskiego oraz zabytkowy Stary Cmentarz Podgórski.
* Wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Cena:
85 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem lub busem, obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę licencjonowanego przewodnika po Krakowie w czasie zwiedzania Podgórza, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 20 marca 2016 r. o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 18.00.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

Marcin Leśniakiewicz


Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej obchodził swój jubileusz

dodano: 22.01.2016

Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla w dniu 16 stycznia br. obchodził jubileusz 60-lecia swojej działalności. Również jubileusz 50-lecia obchodziło Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika. Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa gdzie, zebrali się członkowie PTTK, przewodnicy oraz zaproszeni goście.

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec. Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Żak, sekretarzem Izabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka. Członkowie Oddziału zrzeszeni są w pięciu kołach, Grodzkie, Przewodników, Studenckie, SKKT "Wędrowiec" przy Zespole Szkół W. Witosa i SKKT "Żurawica " przy Gimnazjum w Krzeszowie. W Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody.

Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy zebranym życzył: Starosta Suski - Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka - Stanisław Lichosyt, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie - Jerzy Kapłon, Janusz Fujak p.o. dyrektor BPN, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha - Tadeusz Kosman, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu u Fundacji Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek, Prezes Zarządu PTTK w Żywcu - Jakub Nowak, Przedstawiciele oddziału PTTK i Koła Przewodników z Wadowic, Prezes Koła Przewodników w Rabce - Tadeusz Uczniak.

Z okazji 60 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.

Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Sasuła Barbara
- Żaczek Anna

Brązową Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Duś Jacek
- Denis Irena
- Leśniakiewicz Marcin
- Mikołajczyk Halina
- Pochopień Piotr

Złotą Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymał:
- Łukasz Elżbieciak

Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Łazarz Barbara

Brązową Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Stasik Agnieszka

Dyplom Honorowy PTTK otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Nadleśnictwo Sucha

Tytuł "Nauczyciel Kraju Ojczystego" otrzymał:
- Mydlarz Jerzy

Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
- Skrbeńska Maria
- Budnik Albina
- Budnik Stanisław
- Chmiel Andrzej
- Chowaniec Marian
- Fitak Halina
- Kędlarski Janusz
- Masiak Kazimierz
- Polak Józef
- Sarlej Adam

Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
- Jurzak Maria
- Semik Robert
- Mazur Tomasz
- Pochopień Anna
- Saelej Maciej
- Sarlej Robert
- Samula Barbara
- Śnieżnik - Wilk Halina
- Targosz Katarzyna
- Wilk Roman
- Żak - Kościelniak Krystyna

Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
- Pochopień Piotr

Dyplom oddziału dla instytucji otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Stanisław Lichosyt - Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka
- Tadeusz Kosman - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha
- Babiogórski Park Narodowy
- Związek Podhalan - oddział Babiogórski w Makowie Podhalańskim
- Halina Rejowska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim

Dyplom Oddziału PTTK - uznaniu zasług za działalność społeczną otrzymali:
- Błachut Tadeusz
- Bogacz Iwona
- Fluder Marek
- Piergies Małgorzata
- Pituła Tomasz
- Pudełko Tadeusz

Wszyscy zebrani wzięli udział w prelekcji którą wygłosił Jerzy Kapłon "Historia turystycznego poznania i zagospodarowania Babiej Góry do połowy XX wieku" oraz obejrzeli relację z działalności Koła Przewodników, którą przedstawił Marcin Leśniakiewicz. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę zdjęć Józefa Polaka poświęconą regionowi Podbabiogórza.

Tekst - Ania Żaczek
Foto - Stanisław Budnik

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej