Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Trzydniowa piesza wycieczka SZLAK ORLICH GNIAZD (część I)

dodano: 17.03.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową pieszą wycieczkę SZLAK ORLICH GNIAZD (część I).

Wycieczka odbędzie się od piątku do niedzieli, 6-8 maja 2016 r. i będzie prowadzić na trasie:

I dzień: Kraków - Giebułtów - Ojców - Pieskowa Skała.

II dzień: Pieskowa Skała - Sułoszowa - Olewin - Rabsztyn.

III dzień: Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Bydlin.

Długość trasy pieszej: 67 km (26 km + 22 km + 19 km).

Przewidywany czas przejścia: ok. 19 godzin (ok. 8 godz. + ok. 6 godz. + ok. 5 godz.).

Charakterystyka trasy: Wycieczka będzie biegła jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Polsce - Szlakiem Orlich Gniazd, poprowadzonym z Krakowa do Częstochowy i liczącym łącznie ok. 165 km długości. W tym roku pokonamy pierwszą część szlaku, na kolejne dwa lata zaplanowane jest przejście pozostałych dwóch odcinków.

Szlak Orlich Gniazd biegnie przez malownicze tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wśród jasnych, wapiennych skałek, ocienionych dolin, płaskich, słonecznych pól i lasów, a jego "znakiem szczególnym" są liczne ruiny średniowiecznych warowni, chroniących niegdyś granicy polsko-śląskiej. To właśnie one, zwane "orlimi gniazdami", dały trasie swoją nazwę.

Podczas tegorocznej wycieczki zwiedzimy m.in.: ruiny warowni w Ojcowie i Rabsztynie, najlepiej zachowany zamek w Pieskowej Skale, przejdziemy wzdłuż całej niemal doliny Prądnika, najpiękniejszej z podkrakowskich dolinek, której bezcenne walory przyrodniczo-krajobrazowe chroni Ojcowski Park Narodowy, poznamy rezerwat przyrody "Pazurek", odwiedzimy niedawno zrekonstruowany, w pełni działający młyn Boronia w Grodzisku, a także obejrzymy cenne zabytki architektury sakralnej, jak zespół kościoła i pustelni bł. Salomei w Grodzisku i XVII-wieczny kościół w Giebułtowie.

Cena:
255 zł (przy udziale 8-11 osób) lub 220 zł (przy udziale minimum 12 osób).

Cena obejmuje: 2 noclegi, bilety na przejazd pociągiem z Suchej Beskidzkiej do Krakowa i komunikacją miejską w Krakowie na początek szlaku, transport wynajętym busem podczas powrotu do Suchej Beskidzkiej, ubezpieczenie NNW oraz obsługę przewodnicką.

Cena nie obejmuje ewentualnych biletów wstępu do obiektów zwiedzanych podczas wycieczki (np. ruiny zamków w Ojcowie i Rabsztynie, zamek w Pieskowej Skale, Centrum Edukacyjno-Muzealne Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie). Łączna cena wszystkich wstępów do ww. obiektów to ok. 30 zł.

Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.

Uwaga! Ze względu na specyficzny charakter wycieczki, zgłoszenia przyjmowane są do dnia 14 kwietnia 2016 r. (czwartek). Dopiero wówczas, znając ilość osób, będę mógł dokonać rezerwacji miejsc noclegowych, ponieważ wiąże się to z koniecznością zapłacenia zaliczki. Wtedy także podam konkretne miejsca noclegów (raczej standard schroniskowy, lub gospodarstwa agroturystyczne), co może się wiązać z niewielką modyfikacją podanego planu wycieczki (odcinki marszu podczas poszczególnych dni mogą się nieco wydłużyć lub skrócić). Może się także nieznacznie zmienić cena wycieczki (nie więcej niż o 20 zł).

Oczywiście jeśli podane wtedy warunki nie będą Państwu odpowiadać, można będzie z udziału w wycieczce zrezygnować bez żadnych konsekwencji - opłaty będą pobierane dopiero po podaniu ostatecznego programu, miejsc noclegów i ceny. Jednak podjęta wówczas decyzja dotycząca udziału w wycieczce będzie już wiążąca. Noclegi zostaną wykupione, a wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, dlatego w razie rezygnacji z udziału w niej zwrócone koszty będą pomniejszone o opłaty za noclegi i proporcjonalną część kosztów transportu busem w drodze powrotnej.

Zbiórka przed budynkiem stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej w piątek 6 maja 2016 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 8 maja 2016 r. ok. godz. 19.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub e-mail: poczta@emeltur.pl .

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej