Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Kolejny obiekt skansenu w Zawoi-Markowych Rówieńkach

dodano: 28.08.2016

Kolejny obiekt skansenu w Zawoi-Markowych Rówieńkach zostanie wyremontowany, dzięki staraniom prezesa zarządu PTTK w Suchej Beskidzkiej Wojciecha Żaka. Budynki skansenu co jakiś czas przechodzą gruntowne remonty, tym razem będzie to wymiana pokrycia dachowego oraz elementów więźby na chałupie "Stefana Gancarczyka", którego koszt opiewa na sumę 63.930,48 zł. Dzięki wsparciu w formie dotacji celowej Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie reprezentowanego przez dr inż. arch. Jana Janczykowskiego w kwocie 50.000,00 zł oraz środkom własnym cel zostanie osiągnięty. Wykonawcą w/w robót będzie firma BUD MAR Michał Marek ze Skawicy. Rozpoczęcie prac przewiduje się na październik a ich zakończenie w połowie listopada br.

W załączeniu umowa o dotacji celowej zawarta pomiędzy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie a Oddziałem PTTK "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej.


Dwudniowa wycieczka autokarowa „Warszawa – najnowsze atrakcje”

dodano: 08.08.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Warszawa - najnowsze atrakcje", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 1-2 października 2016 r.
Głównym założeniem wycieczki jest zaprezentowanie kilku spośród licznych nowych atrakcji turystyczno-krajoznawczych stolicy, powstałych w ciągu ostatnich kilku lat. Są to nowoczesne, oryginalne, multimedialne muzea (ekspozycje): Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich i Niewidzialna Wystawa oraz Stadion Narodowy. Ponadto odwiedzimy cmentarz wojskowy na Powązkach (miejsce pochówku wielu znanych współcześnie osób).
Oczywiście nie zabraknie także spaceru przez warszawską starówkę i Krakowskie Przedmieście oraz przejazdu ulicami stolicy.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie Starego Miasta (bez wejść do obiektów), w tym m.in.: Plac Zamkowy - kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, ul. Świętojańska oraz Archikatedra Św. Jana (wraz z wnętrzem), Rynek Starego Miasta, mury miejskie z Barbakanem, pomniki: Małego Powstańca i Jana Kilińskiego.

*Zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia i okolic (bez wejść do obiektów), w tym m.in.: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, kościół Św. Anny, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Teatr Wielki.

*Przejazd przez Warszawę (m.in. Aleje Ujazdowskie, ulica Nowy Świat), podczas którego można będzie obejrzeć (z zewnątrz) budynki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, ministerstw i urzędów państwowych oraz ambasad, a także Pałac Kultury i Nauki i nowoczesne centrum miasta.

*Przejście trasą ekskluzywną przez Stadion Narodowy, podczas którego będzie okazja obejrzenia trybun, szatni piłkarskiej, płyty stadionu, Centrum Medialnego oraz punktu widokowego, a także - dodatkowo, w razie dostępności - loży VIPów, garderoby gwiazd, trybuny medialnej i kaplicy wielowyznaniowej. Uwaga! Zwiedzanie Stadionu Narodowego może nie być możliwe, jeśli akurat w w terminie wycieczki będzie na nim organizowana jakaś impreza.

*Zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", nowoczesnej ekspozycji otwartej w 2014 r., prezentującej dzieje narodu żydowskiego w Polsce przy wykorzystaniu różnorodnych środków multimedialnych i usytuowanej w niezwykle interesującym, już wielokrotnie nagrodzonym, obiekcie architektonicznym. W 2016 r. placówka uzyskała tytuł Europejskiego Muzeum Roku.

*Zwiedzanie cmentarza wojskowego na Powązkach, na którym spoczywa wiele osób ze świata kultury, sztuki, sportu i polityki.

*Zwiedzanie niezwykle oryginalnej Niewidzialnej Wystawy, jednej z najnowszych atrakcji turystycznych stolicy. Podczas zwiedzania, które odbywa się w małych, ośmioosobowych grupach, każdy będzie miał okazję przekonać się, jak wygląda świat "widziany" oczami osób niewidomych... Osoby niewidome lub niedowidzące pełnią tu także funkcję przewodników.

*Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie MPW odbędzie się bądź w towarzystwie miejscowego przewodnika, bądź indywidualnie (jest to uzależnione od dostępności przewodników w dniu zwiedzania).

Cena:
395 zł (przy udziale 25-35 osób) lub 365 zł (przy udziale minimum 36 osób).

Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Stadion Narodowy, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Niewidzialna Wystawa), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę licencjonowanego przewodnika po Warszawie podczas obu dni zwiedzania miasta, obsługę przewodników miejscowych podczas zwiedzania muzeów i ekspozycji, ubezpieczenie NNW.
Istnieje możliwość rezygnacji ze zwiedzania poszczególnych biletowanych ekspozycji (np. jeśli ktoś z uczestników wycieczki miał już okazję któreś z nich zwiedzić wcześniej). W takiej sytuacji cena wycieczki zostanie obniżona o cenę biletu na daną ekspozycję (osoby zainteresowane proszę w tej sprawie o kontakt telefoniczny).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 1 października 2016 r. o godz. 3.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 2 października 2016 r. ok. godz. 23.30.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.
Bardzo proszę o deklaracje chęci udziału w wycieczce najpóźniej do 26 sierpnia 2016 r. (piątek). Jest to niezbędne ze względu na konieczność zapłaty zaliczki za noclegi oraz otrzymania ewentualnego zwrotu kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (które musiały już wcześniej zostać opłacone) w razie odwołania wycieczki. Jeśli do 26 sierpnia 2016 r. nie zgłosi się wymagana minimalna liczba osób, wycieczka zostanie odwołana.
Zgłoszenia nie są związane z uiszczeniem opłaty za wycieczkę – wpłat będzie można dokonywać od 1 września, po potwierdzeniu faktu, że wycieczka się odbędzie i miejsca noclegu.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl

Marcin Leśniakiewicz


Piesza wycieczka górska na Ciecień w Beskidzie Wyspowym

dodano: 08.08.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na CIECIEŃ (829 m) w Beskidzie Wyspowym. Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia 2016 r. i będzie prowadzić na trasie: Poznachowice Górne (ok. 430 m) – Grodzisko (618 m) – Księża Góra (649 m) - Ciecień (829 m) – Szczyrzyc (ok. 330 m).

Podczas wycieczki, której głównym celem jest Ciecień, najwyższy punkt szczyt odosobnionego pasemka górskiego położonego na północno-zachodnich krańcach Beskidu Wyspowego, będziemy mieli także okazję m.in. zwiedzić zabytkowe opactwo cystersów w Szczyrzycu oraz obejrzeć efektowną wychodnię piaskowca, tzw. Diabli Kamień.

Długość trasy pieszej: 11 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 5 godzin.

Cena:
75 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 21 sierpnia 2016 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 16.30.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki: tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl – do dnia 18 sierpnia 2016 r. (czwartek).

Marcin Leśniakiewicz


Ogłoszenie o planowanym zamówieniu

dodano: 25.04.2016


Trzydniowa wycieczka autokarowa na Słowację "Bratysława i nie tylko"

dodano: 31.03.2016

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę autokarową na Słowację "Bratysława i nie tylko", która odbędzie się od piątku do niedzieli 15-17 lipca 2016 r.

Wycieczka zaplanowana jest jako objazd środkowej i zachodniej Słowacji, podczas której zwiedzimy miejsca, będące świetnymi przykładami różnorodnych atrakcji turystycznych tego kraju. Zobaczymy więc m.in.: najpiękniejsze słowackie jaskinie, bajkowy zamek, wspaniałą rezydencję pałacową, ukrytą w górach "malowaną wioskę", a cały jeden dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy państwa - Bratysławy.

W programie wycieczki:


* Zwiedzanie wspaniałej Demianowskiej Jaskini Wolności, uważanej powszechnie za najpiękniejszą z wszystkich słowackich jaskiń oraz oryginalnej Demianowskiej Jaskini Lodowej, jednej z dwóch tego typu grot udostępnionych do zwiedzania na terenie Słowacji.

* Zwiedzanie pałacu (kasztelu) w miejscowości Svätý Anton, rezydencji rodów Kohárych i Koburgów, m.in. cara Bułgarów Ferdynanda I Koburga. W pałacu zwiedzimy piękne wnętrza, wyposażone m.in. w cenne meble, kolekcje broni i trofeów myśliwskich.

* Zwiedzanie stolicy Słowacji Bratysławy wraz z przejazdem ulicami miasta. Z zewnątrz obejrzymy m.in. pałac prezydenta Republki Słowackiej, parlament, wzgórze zamkowe, Akademię Istropolitanę, najstarszy uniwersytet na terenie obecnej Słowacji, założony w 1465 r. przez króla Macieja Korwina, średniowieczną Bramę Michalską, kościoły franciszkanów i jezuitów, pałac arcybiskupi (prymasowski), rynek z ratuszem i plac Hviezdoslava z Teatrem Narodowym. Wejdziemy natomiast do katedry pw. św. Marcina (miejsce koronacji królów węgierskich) i do ruin zamku Devin wzniesionego na skale w widłach rzek: Dunaju i Morawy.

* Zwiedzanie bajkowego zamku w Bojnicach, rezydencji wielu możnych rodów magnackich, przebudowanej przez jednego z właścicieli, Franciszka Pálffy'ego, na romantyczną budowlę przypominającą swoim kształtem francuskie zamki nad Loarą lub warownie bawarskie. W zamku obejrzymy wspaniałe, bogate wnętrza, kaplicę, kryptę oraz podziemną grotę.

* Spacer po Čičmanach, uroczej wiosce ukrytej wśród wzniesień Gór Strażowskich, znanej z drewnianych chałup oryginalnie malowanych w misterne, białe ornamenty.

Cena:
450 zł + bilety wstępu
Cena 450 zł obejmuje: przejazd autokarem (łącznie ok. 950 km), nocleg w pokojach dwu-, trzy- lub czteroosobowych z łazienkami w pensjonacie "Lipa" w miejscowości Tlmače, dwie obiadokolacje oraz dwa śniadania, opiekę pilota podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika lokalnego podczas zwiedzania Bratysławy, ubezpieczenie NNW i KL.

Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
Koszty poszczególnych biletów wynoszą:
Demianowska Jaskinia Wolności: 8 euro - bilet normalny, 7 euro - bilet ulgowy dla młodzieży powyżej 15 roku życia, studentów i osób powyżej 60 roku życia, 4 euro - bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia;
Demianowska Jaskinia Lodowa: 8 euro - bilet normalny, 7 euro - bilet ulgowy dla młodzieży powyżej 15 roku życia, studentów i osób powyżej 60 roku życia, 4 euro - bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia;
pałac w Svätým Antonie: 7 euro - bilet normalny, 3,50 euro - bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży szkolnej do lat 18 oraz osób powyżej 65 roku życia;
ruiny zamku Devin pod Bratysławą: 4 euro - bilet normalny, 2 euro - bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i emerytów;
katedra pw. św. Marcina w Bratysławie: 2,50 euro - bilet normalny, 1 euro - bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów;
zamek w Bojnicach: 8 euro - bilet normalny, 7 euro - bilet ulgowy dla osób powyżej 65 roku życia, 4 euro - bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów;
ekspozycja ludowej architektury w Čičmanach: 2 euro - bilet normalny, 1,30 euro - bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów, emerytów i rencistów.
Koszty biletów są pokrywane indywidualnie (uczestniczy wycieczki decydują sami, czy zwiedzają wszystkie biletowane obiekty, czy tylko niektóre z nich).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w piątek 15 lipca 2016 r. o godz. 5.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 17 lipca ok. godz. 21.00.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.30-13.30.

Uwaga - ważne informacje!
Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.
Zdaję sobie sprawę, że cena wycieczki - ze względu na długość trasy przejazdu i dwa noclegi oraz ceny biletów wstępu - nie jest niska, jednak nawet taka jej wysokość jest możliwa tylko w przypadku zagwarantowania skorzystania z odpowiedniej liczby miejsc noclegowych. Dlatego tym razem nie ma żadnej możliwości, by wycieczka doszła do skutku, jeśli nie weźmie w niej udziału minimum 25 osób. Z tego powodu zapisy na wycieczkę będą prowadzone do dnia 10 maja 2016 r. (wtorek), a potwierdzeniem zgłoszenia musi być tym razem wpłata zaliczki w wysokości 130 zł od osoby. Zaliczkę można wpłacać gotówką w Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej (ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70, pon.-pt. godz. 9.30-13.30) lub na konto nr: 93 1140 2004 0000 3602 2205 5063 (Marcin Leśniakiewicz, os. Beskidzkie 7/1, 34-200 Sucha Beskidzka) z tytułem przelewu: "Wycieczka Bratysława - zaliczka". Jeśli do 10 maja 2016 r. będzie mniej zgłoszeń niż 25, wycieczka zostanie odwołana, a wszelkie wpłacone wcześniej zaliczki - zwrócone. Jeśli natomiast wycieczka dojdzie do skutku, to w razie późniejszej rezygnacji którejś z osób z wyjazdu zaliczka także zostanie w całości zwrócona, o ile liczba osób, które wezmą w wycieczce udział, będzie liczyła minimum 25.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link

Marcin Leśniakiewicz


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron