Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Szanowna Rodzino

dodano: 16.01.2018

Szanowna Rodzino

  Drodzy Przyjaciele

Spotykamy się dzisiaj w bardzo smutnych okolicznościach, przychodzi nam pożegnać naszego Kolegę o Przyjaciela śp. Janusza, zasłużonego członka PTTK w Suchej Beskidzkiej. Warto zaznaczyć, że członkiem Oddziału PTTK w Suchej był od chwili jego powstania to jest od 1956 roku. Janusz był działaczem nietuzinkowym bowiem pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji. Najpierw członka Komisji Rewizyjnej a następnie sekretarza Oddziału.

Urodził się 4 lipca 1935 roku w Rawie Ruskiej. Po wojnie razem z rodziną znalazł się w naszym mieście i z tym miastem związał swoje losy. Początkowo pracował na PKP tak jak wieku suszan, potem była krótka przygoda z ZHP, gdzie pełnił funkcję Komendanta Hufca. Ostatecznie swoje losy związał z Gminną Spółdzielnią w Suchej gdzie pracował od 1970 roku do lipca 2000 roku w którym przeszedł na emeryturę. Mimo pracy zawodowej swój wolny czas poświęcał na społeczną działalność w PTTK. Był jednym z organizatorów zawodów narciarskich o Pucha Babiej Góry, który w latach kolejnych został nazwany Memoriałem Starzyńskiego. Jako człowiek kochający swoje miasto Suchą, brał udział w pierwszym kursie przewodników beskidzkich i był w grupie, która jako pierwsza te uprawnienia zdobyła. Był to rok 1965. Warto tu zaznaczyć, że z tej grupy niewielu już ludzi pozostało. Położył bardzo duży wkład w organizację Rajdu Babiogórskiego. Podkreślić ty należy, że w minionym roku był to Jubileuszowy 50 Rajd.

Władze Zarządu Głównego PTTK doceniły Jego działalność, przyznając Mu szereg wyróżnień i odznaczeń, z których najważniejsze była nadana w 1995 roku Złota Honorowa Odznaka PTTK, oraz Złota Honorowa Odznaka za Zasługi dla Turystyki.

Żegnamy naszego Kolegę, w pamięci naszej pozostanie jako miły, sympatyczny i pełen humoru Kolega I Przyjaciel. Niestety, śmierć Go nam zabrała, być może na niebiańskich polanach potrzebny jest przewodnik. Drogi Januszu spoczywaj w spokoju. Niech Ci ziemia suska lekką będzie.

bs

 • Szanowna Rodzino...
 • Szanowna Rodzino...
 • Szanowna Rodzino...
 • Szanowna Rodzino...
 • Szanowna Rodzino...

To już taka tradycja

dodano: 16.01.2018

Styczeń to taki miesiąc poświąteczny w którym członkowie i sympatycy różnych organizacji spotykają się na tzw. "opłatku" aby złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolęd i pogawędzić o tym jak minął rok. Członkowie Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej również spotkali się w siedzibie Oddziału, których powitał prezes Wojciech Żak, życząc pomyślności na rok bieżący. Życzenia zebranym złożył także dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego obdarowując jednocześnie zebranych pięknymi kalendarzami przedstawiającymi uroki parku i okolic. Do zobaczenia za rok.

bs

 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja
 • To już taka tradycja

Komunikat - informacja dla turystów

dodano: 30.12.2017

Informacja o utrudnieniach na czerwonym szlaku turystycznym na Leskowiec oraz o zalecanych obejściach.

Nadleśnictwo Sucha informuje o poważnych utrudnieniach na czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym z Krzeszowa do Schroniska PTTK Leskowiec - w okolicach oddziałów 153, 154 w leśnictwie Tarnawa.

Przyczyną utrudnień są prowadzone w rejonie szlaku ścinka i zrywka drewna. Przypominamy, że teren prowadzenia tych prac jest objęty zakazem wstępu z uwagi na bezpieczeństwo turystów.

Wszystkim, chcącym w najlbiższym czasie odwiedzić Schronisko PTTK na Leskowcu, zalecamy wycieczki z Targoszowa bądź z Tarnawy Górnej.

Poniżej mapka poglądowa:

Mapka


Komunikat - informacja dla turystów

dodano: 14.11.2017

Informacja o czasowym zamknięciu żółtego szlaku turystycznego w leśnictwie Roztoki i zalecanym obejściu.

Nadleśnictwo Sucha informuje o czasowym (do końca roku) zamknięciu żółtego szlaku turystycznego prowadzącego z przystanku autobusowego Stryszawa Roztoki do Polany Krawcowej (początek Leśnej Ścieżki Przyrodniczej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Powodem takiej decyzji są prowadzone w tym rejonie prace z zakresu pozyskania i zrywki drewna. Przypominamy, że teren prowadzenia tych prac jest objęty zakazem wstępu z uwagi na bezpieczeństwo turystów.

Wszystkim wędrującym w tym czasie po Beskidach i chcącym zdobyć szczyt Jałowca zalecamy wycieczkę przez Przełęcz Kolędówki rozpoczynającą się w Stryszawie Matusy (jeden przystanek autobusowy poniżej Roztok) - początkowo szlakiem zielonym, następnie żółtym - szacunkowy czas przejścia w obie strony: 4:00 h.

Poniżej mapka poglądowa:

Mapka


Rajd "Babia Góra"

dodano: 27.09.2017

Pomimo bardzo złej pogody nie zabrakło uczestników 50-ego jubileuszowego Rajdu Babia Góra, który się odbył 21 września br. w Skansenie PTTK na Markowych Rówieńkach w Zawoi. Młodzi entuzjaści turystyki górskiej nie zważając na chłód i deszcz zgodnie z regulaminem stawiali się na mecie zjazdu aby otrzymać pamiątkowe dyplomy, odznaki, wypić ciepłą herbatę i zjeść ciepły posiłek. Dla wytrwałych turystów nie ma złej pogody i tak trzymać.

bs

 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra
 • Rajd Babia Góra

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej