Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Babia Góra 2010

dodano: 11.10.2010

Dnia 30 września 2010 roku odbył się 43 RAJD GÓRSKI "Babia Góra 2010".

W wycieczce udział wzięły klasy II Ta i III H1 z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej wraz z wychowawcami Anną Halawa i Edytą Sitarz oraz grupą SKKT Wędrowiec i opiekunem Anną Żaczek.


O godzinie 7. 30 wyruszyliśmy autobusem z Suchej Beskidzkiej do Zawoi Krowiarki. Stamtąd mieliśmy się udać czerwonym szlakiem na szczyt Babiej Góry. Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych (gęsta mgła i opady śniegu) postanowiliśmy ruszyć niebieskim szlakiem do schroniska. Po drodze mimo chłodu - dopisywał nam dobry humor.

Po godzinie marszu dotarliśmy do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, gdzie mieliśmy okazję ogrzać się przy ciepłej kawie i herbacie.

Stamtąd, szlakiem zielonym, dotarliśmy do Skansenu im. Józefa Żaka, który był celem naszej podróży. W drewnianych chatach typowych dla regionu babiogórskiego z XIX i początku XX wieku, ogrzaliśmy się ciepłą herbatą i bardzo smaczną kiełbaską z grilla.

Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy - wróciliśmy do Suchej Beskidzkiej. Wszyscy wyrażamy chęć wzięcia udziału w rajdzie babiogórskim w przyszłym roku.

R. Gach
uczeń klasy 3GB


POZNAJ MAŁOPOLSKĘ Z PTTK

dodano: 01.10.2010

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej organizuje kolejną wycieczkę z cyklu "Poznajemy Małopolskę". W sobotę 6 listopada udajemy się do Wieliczki, by zwiedzić tamtejszą kopalnię soli, atrakcję turystyczną w skali światowej, wpisaną jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Oprócz trasy podziemnej zwiedzimy także Zamek Żupny w Wieliczce, a także zobaczymy położone w pobliżu Wieliczki Niepołomice oraz klasztor ss. benedyktynek w Staniątkach. Koszt wycieczki wynosi 85 zł (dla młodzieży szkolnej, emerytów i rencistów - 70 zł) i zawiera w sobie oczywiście wstęp do kopalni (indywidualny bilet normalny kosztuje obecnie aż 50 zł). Wyjazd w sobotę 6 listopada z parkingu przed Urzędem Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 8.00, planowany powrót - ok. godz. 20.00.

Zapisy: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 10.00-12.00. Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem kopalni prosimy o jak najwcześniejsze zgłoszenia, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona! Szczegółowe informacje: tel. 609036054 (Marcin Leśniakiewicz)


Rajd "Babia Góra - 2010"

dodano: 20.09.2010

PTTK ODDZIAŁ

Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla
w Suchej Beskidzkiej
Pod Patronatem
Starosty Powiatowego
mgr inż. Andrzeja Pająka
i
Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego
mgr inż. Józefa Omylaka

organizują
dnia 30.09.2010 r. z metą
w Zawoi Markowe Rówienki
SKANSEN im. Józefa Żaka

XLIII
Rajd "Babia Góra - 2010"

- Pod hasłem -

"Czyste góry dla turystów - Dzięki turystom"

Rajd zgłoszony w Kuratorium OświatyREGULAMIN

Drodzy Turyści

Uczestnicy kolejnych Rajdów "BABIA GÓRA" witać Was będziemy po raz czterdziesty trzeci na trasach XLIII Rajdu "BABIA GÓRA - 2010", który odbędzie się w dniu 30 września 2010 r. na terenie Beskidu Wysokiego z metą w ZAWOI Markowa Rola - Skansen im. Józefa Żaka.

Turyści czekamy na liczne zgłoszenia !

 1. Organizatorem Rajdu jest PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej pod patronatem:
  • Starosty Powiatowego w Suchej Beskidzkiej mgr inż. Andrzeja Pająka
  • Pana Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego mgr inż. Józefa Omylaka
 2. Cel Rajdu - poznanie piękna Beskidu Wysokiego i jego przyrody, zabytków oraz zachęcenie do uprawiania turystyki i zdobywania punktów GOT.
 3. W Rajdzie mogą uczestniczyć drużyny zgłoszone zgodnie z regulaminem rajdu :przez jednostki PTTK, zakłady Pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe oraz turyści indywidualni.
 4. Kierownikiem drużyny powinien być doświadczony turystą w wieku co najmniej 18-lat
 5. Zgłoszenia-drużyna oraz indywidualni turyści zgłaszają swój udział w Rajdzie za pośrednictwem instytucji wymienionych w punkcie 3 na "Karcie zgłoszeń". "Karty zgłoszeń" wraz z opłatą należy przekazać na adres:
  Oddział PTTK "Ziemi Babiogórskiej"
  ul. Mickiewicz 38
  34-200 Sucha Beskidzka
  w terminie do dnia 27 września 2010 r.
  W "Karcie zgłoszeń" należy podać przebieg trasy, które są dowolne.
 6. Wpisowe - na Rajd od każdej osoby wynosi 4 zł.
  • wpłaty tytułem wpisowego należy dokonać w PTTK w Suchej Beskidzkiej, przekazem pocztowym lub gotówką w kasie PTTK przy ul. Mickiewicza 38 do dnia 27 września 2010 r. w godzinach 9-14-tej.
  • w przypadku nie zgłoszenia się na mecie Rajdu, wpisowe nie będzie zwracane.
 7. W ramach wpisowego uczestnicy Rajdu otrzymują: znaczek rajdowy, punkty do GOT, poczęstunek i dyplom dla drużyn.
 8. Na mecie będą konkursy:
  • konkurs "Wiedzy o Babiej Górze" - organizatorem Babiogórski Park Narodowy
  • konkurs "Piosenki Rajdowej" - każda drużyna przygotuje dowolną piosenkę rajdową organizator Oddział PTTK
 9. Organizatorzy zapewniają przewodnika na Przełęczy Krowiarki i Markowej Roli między godz. 8-9-tą. Przewodnicy będą prowadzić grupy dwiema trasami.
 10. Członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi uczestniczący w Rajdzie są ubezpieczeni w SIGNAL IDUNA, wobec pozostałych uczestników organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki w czasie trwania Rajdu.
 11. Przebieg Rajdu- drużyny odbywają marsz zespołowo, meta rajdu znajdować się będzie w Zawoi Markowa, Skansen im. J. Żaka, przyjmowanie drużyn na mecie odbywać się będzie w dniu 30 września 2010r. od godz. 11.00 do 14.00.
Do miłego zobaczenia na mecie Rajdu !
Organizatorzy

WITOS z wizytą w Szwecji

dodano: 15.09.2010

W dniach 25-29 maja 2010 roku 17-osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły "Witosa" z Suchej Beskidzkiej wraz z kolegami i koleżankami ze szkół partnerskich we Włoszech i Portugalii gościli w Kristinehamn, w Szwecji w ramach projektu COMENIUS.

Uczniowie mieszkali w domach rodzin uczniów ze Szwecji, gdzie byli bardzo życzliwie i miło przyjęci. W programie pobytu przewidziane było zwiedzanie miasta Kristinehamn oraz wycieczka łódką na pobliską wyspę Sandskär, gdzie znajduje się Park Narodowy Archipelag Haparanda. Na terenie parku zorganizowany był bieg na orientację, w którym brały udział drużyny stworzone z uczniów różnych szkół. Podczas pobytu w Szwecji braliśmy udział w zawodach sportowych, oraz uczyliśmy się grać w Baseball oraz były przeprowadzone dyskusje na temat zdrowego trybu życia.

W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Sztokholm - stolicę Szwecji nazywaną "Wenecją Północy". Miasto usytuowane jest na 14 wyspach połączonych ze sobą mostami. W wolnym czasie zwiedzaliśmy miasto i podziwialiśmy tamtejszą architekturę, naszą szczególna uwagę przykuł Pałac Królewski, który jest obecnie największy na świecie.

Cała wycieczka i uczestniczenie w projekcie było bardzo ciekawym doświadczeniem, które wspominamy bardzo przyjemnie.

 • WITOS z wizytą w Szwecji
 • WITOS z wizytą w Szwecji
 • WITOS z wizytą w Szwecji
 • WITOS z wizytą w Szwecji
 • WITOS z wizytą w Szwecji

WEEKEND W GÓRACH Z PTTK

dodano: 27.08.2010

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" zaprasza na drugą wycieczkę pieszą z cyklu "Weekend w górach". Tym razem naszym cele są Gorce. Podczas wędrówki, na którą wyruszymy w sobotę, 18 września 2010 r., odwiedzimy najwyższe partie tych pięknych gór, ze szczytami Turbacza (1310 m), Kiczory (1284 m) i Jaworzyny Kamienickiej (1288 m) oraz schroniskiem PTTK pod Turbaczem. Trasa wycieczki, prowadząca z Łopusznej (ok. 650 m) do Nowego Targu (ok. 600 m), liczy ok. 18 km długości, planowany czas przejścia (wraz z odpoczynkami) - ok. 9 godzin. Prosimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia turystycznego. PTTK zapewnia obsługę przewodnika beskidzkiego.

Dojazd na miejsce będzie odbywał się środkami komunikacji publicznej (pociągami, autobusami, busami), w związku z czym koszty wycieczki (bilety, wstępy, ewentualne ubezpieczenie) uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Jedyną stałą opłatą jest wpisowe w wysokości 10 zł (wpłacane na początku imprezy, podczas zbiórki). Podczas wycieczki w Gorce koszty przejazdów wyniosą ok. 40 zł. Pomimo braku konieczności wcześniejszej wpłaty bardzo prosimy osoby zainteresowane wycieczką o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału (do czwartku, 16 września), ponieważ odbędzie się ona wówczas, jeśli minimum 5 osób zadeklaruje w niej uczestnictwo.

Zbiórka uczestników wycieczki odbędzie się 18 września o godz. 4.50 przed budynkiem stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej (wyjeżdżamy pociągiem o godz. 5.08; istnieje możliwość osoby spoza Suchej wsiadały bezpośrednio do pociągu w Makowie Podhalańskim, Juszczynie, Kojszówce itp.). Planowany powrót do Suchej - ok. godz. 20.30.

Zgłoszenia udziału w imprezie przyjmuje PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00.

Szczegółowych informacji na temat wycieczki udziela także Marcin Leśniakiewicz, tel. 609 036 054.


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej