Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej obchodził 55-lecie.

dodano: 24.01.2011

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec.
Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Źak, sekretarzem Jzabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka.
Obecnie Zarząd Oddziału składa się z 16 członków, a na jego czele stoi prezes Wojciech Żak. Na dzień 31 grudnia 2010 roku Oddział liczył 204 członków z opłaconą składką, zrzeszonych w 5 Kołach. /Koło Grodzkie, Przewodników, Studenckie, przy Zespole Szkół W. Witosa i Gimnazjum w Krzeszowie/
Przy Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody. Każda ma swoje określone zadania i przyznać należy, ze wywiązuje się z nich należycie, co wynikało ze sprawozdania prezesa zarządu.
Od 45 lat przy Oddziale PTTK działa Koło Przewodników, które stanowi kadrę Oddziału i składa się z 103 osób, w tym 46 osób to przewodnicy, którzy obsłużyli w 2010 roku 160 wycieczek, w tym 92 odpłatnie i 68 społecznie, w których wzięło udział 5.557 osób.
Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy życzył zebranym naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji starostwa powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociolek.

Z okazji 55 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.

Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Turystyki" otrzymali:
Janusz Kociołek
Janusz Kędlarski
Józef Polak
Franciszek Fitak
Złotą Honorową Odznakę PTTK wręczono:
Bronisławie Drozd
Marii Jurzak
Kazimierzowi Masiuk
Tomaszowi Mazur
Edwardowi Hudziak
Srebrną Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
Andrzej Daniel
Jacek Mastel
Anna Pochopień
Barbara Sasuła
Danuta Sośnicka
Anna Stopa
Anna Żaczek
Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" otrzymał:
Łukasz Elżbieciak
Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
Alojzego Szczęśniaka
Bronisławę Drozd
Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
Janusza Fujak
Małgorzatę Hudziak
Jana Malagę
Jerzego Mydlarza
Jana Pitułę
Roberta Semika
Jerzego Żaka
Wojciecha Żaka
Krzysztofa Kościelniaka
Andrzeja Chmiela
Jadwigę Klimasara
Lidię Skowron
Agatę Surma
Mariana Chowańca
Dyplomy "W uznaniu zasług za działalność społeczną dla dobra PTTK i Oddziału" otrzymali:
Irena Denis
Dorota Sławuta
Michał Hudyka
Tomasz Urbaniec
Marcin Trykała
Halina Mikołajczyk
Agnieszka Stasik
Barbara Jabcoń
Stanisław Michałek
Sylwia Rusin
Katarzyna Targosz
Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
Michałowi Bartyzel
Stanisławowi Budnik
Piotrowi Pochopień
Marcinowi Leśniakiewcz
Wojciechowi Biłko
Jackowi Duś
Annie Pochopień

Uroczystość zakończył występ kabaretu, którego założycielem jest Grzegorz Stanaszek, członek Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan w Makowie Podhalańskim.


WEEKEND W MAŁYCH PIENINACH

dodano: 24.01.2011

Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zaprasza na pierwsza w tym roku wycieczkę pieszą z cyklu "Weekend w górach". W sobotę 19 lutego udajemy się w Małe Pieniny, planowana trasa wycieczki: Jaworki (570 m) - Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy pod Durbaszką (855 m) - Durbaszka (934 m) - Szafranówka (742 m) - Palenica (719 m) - Szczawnica (450 m; zjazd kolejką krzesełkową). Długość trasy pieszej - ok. 12 km; czas przejścia - ok. 5 godz. Prosimy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży oraz odpowiedniego obuwia turystycznego. PTTK zapewnia opiekę przewodnika beskidzkiego.

Dojazd na miejsce będzie odbywał się środkami komunikacji publicznej (pociągami, autobusami, busami), w związku z czym koszty wycieczki (bilety na przejazd, ewentualne ubezpieczenie) uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Jedyną stałą opłatą jest wpisowe w wysokości 15 zł (wpłacane na początku imprezy, podczas zbiórki). Podczas wycieczki w Małe Pieniny koszty przejazdów wyniosą ok. 50 zł (włącznie z biletem na przejazd kolejką krzesełkową).

Zbiórka uczestników wycieczki odbędzie się 19 lutego o godz. 4.55 przed budynkiem stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej (wyjeżdżamy pociągiem o godz. 5.10; istnieje możliwość osoby spoza Suchej wsiadały bezpośrednio do pociągu w Makowie Podhalańskim, Juszczynie, Kojszówce itp.). Planowany powrót do Suchej - ok. godz. 20.00-21.30.

Zgłoszenia udziału w imprezie przyjmuje PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00. Uwaga! W związku z zimowym charakterem wycieczki ostateczna decyzja o jej przeprowadzeniu będzie uzależniona od aktualnych warunków atmosferycznych i śnieżnych (możliwe będą modyfikacje przebiegu trasy). W związku z tym, prosimy wszystkie osoby zainteresowane wycieczką o wcześniejszy kontakt (do czwartku, 17 lutego) pod numerem telefonu 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz), celem uzyskania szczegółowych informacji.

Zdjęcia z wycieczki znaleźć można w naszej galerii


Babia Góra 2010

dodano: 11.10.2010

Dnia 30 września 2010 roku odbył się 43 RAJD GÓRSKI "Babia Góra 2010".

W wycieczce udział wzięły klasy II Ta i III H1 z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej wraz z wychowawcami Anną Halawa i Edytą Sitarz oraz grupą SKKT Wędrowiec i opiekunem Anną Żaczek.


O godzinie 7. 30 wyruszyliśmy autobusem z Suchej Beskidzkiej do Zawoi Krowiarki. Stamtąd mieliśmy się udać czerwonym szlakiem na szczyt Babiej Góry. Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych (gęsta mgła i opady śniegu) postanowiliśmy ruszyć niebieskim szlakiem do schroniska. Po drodze mimo chłodu - dopisywał nam dobry humor.

Po godzinie marszu dotarliśmy do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, gdzie mieliśmy okazję ogrzać się przy ciepłej kawie i herbacie.

Stamtąd, szlakiem zielonym, dotarliśmy do Skansenu im. Józefa Żaka, który był celem naszej podróży. W drewnianych chatach typowych dla regionu babiogórskiego z XIX i początku XX wieku, ogrzaliśmy się ciepłą herbatą i bardzo smaczną kiełbaską z grilla.

Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy - wróciliśmy do Suchej Beskidzkiej. Wszyscy wyrażamy chęć wzięcia udziału w rajdzie babiogórskim w przyszłym roku.

R. Gach
uczeń klasy 3GB


POZNAJ MAŁOPOLSKĘ Z PTTK

dodano: 01.10.2010

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej organizuje kolejną wycieczkę z cyklu "Poznajemy Małopolskę". W sobotę 6 listopada udajemy się do Wieliczki, by zwiedzić tamtejszą kopalnię soli, atrakcję turystyczną w skali światowej, wpisaną jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Oprócz trasy podziemnej zwiedzimy także Zamek Żupny w Wieliczce, a także zobaczymy położone w pobliżu Wieliczki Niepołomice oraz klasztor ss. benedyktynek w Staniątkach. Koszt wycieczki wynosi 85 zł (dla młodzieży szkolnej, emerytów i rencistów - 70 zł) i zawiera w sobie oczywiście wstęp do kopalni (indywidualny bilet normalny kosztuje obecnie aż 50 zł). Wyjazd w sobotę 6 listopada z parkingu przed Urzędem Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 8.00, planowany powrót - ok. godz. 20.00.

Zapisy: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 10.00-12.00. Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem kopalni prosimy o jak najwcześniejsze zgłoszenia, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona! Szczegółowe informacje: tel. 609036054 (Marcin Leśniakiewicz)


Rajd "Babia Góra - 2010"

dodano: 20.09.2010

PTTK ODDZIAŁ

Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla
w Suchej Beskidzkiej
Pod Patronatem
Starosty Powiatowego
mgr inż. Andrzeja Pająka
i
Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego
mgr inż. Józefa Omylaka

organizują
dnia 30.09.2010 r. z metą
w Zawoi Markowe Rówienki
SKANSEN im. Józefa Żaka

XLIII
Rajd "Babia Góra - 2010"

- Pod hasłem -

"Czyste góry dla turystów - Dzięki turystom"

Rajd zgłoszony w Kuratorium OświatyREGULAMIN

Drodzy Turyści

Uczestnicy kolejnych Rajdów "BABIA GÓRA" witać Was będziemy po raz czterdziesty trzeci na trasach XLIII Rajdu "BABIA GÓRA - 2010", który odbędzie się w dniu 30 września 2010 r. na terenie Beskidu Wysokiego z metą w ZAWOI Markowa Rola - Skansen im. Józefa Żaka.

Turyści czekamy na liczne zgłoszenia !

 1. Organizatorem Rajdu jest PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej pod patronatem:
  • Starosty Powiatowego w Suchej Beskidzkiej mgr inż. Andrzeja Pająka
  • Pana Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego mgr inż. Józefa Omylaka
 2. Cel Rajdu - poznanie piękna Beskidu Wysokiego i jego przyrody, zabytków oraz zachęcenie do uprawiania turystyki i zdobywania punktów GOT.
 3. W Rajdzie mogą uczestniczyć drużyny zgłoszone zgodnie z regulaminem rajdu :przez jednostki PTTK, zakłady Pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe oraz turyści indywidualni.
 4. Kierownikiem drużyny powinien być doświadczony turystą w wieku co najmniej 18-lat
 5. Zgłoszenia-drużyna oraz indywidualni turyści zgłaszają swój udział w Rajdzie za pośrednictwem instytucji wymienionych w punkcie 3 na "Karcie zgłoszeń". "Karty zgłoszeń" wraz z opłatą należy przekazać na adres:
  Oddział PTTK "Ziemi Babiogórskiej"
  ul. Mickiewicz 38
  34-200 Sucha Beskidzka
  w terminie do dnia 27 września 2010 r.
  W "Karcie zgłoszeń" należy podać przebieg trasy, które są dowolne.
 6. Wpisowe - na Rajd od każdej osoby wynosi 4 zł.
  • wpłaty tytułem wpisowego należy dokonać w PTTK w Suchej Beskidzkiej, przekazem pocztowym lub gotówką w kasie PTTK przy ul. Mickiewicza 38 do dnia 27 września 2010 r. w godzinach 9-14-tej.
  • w przypadku nie zgłoszenia się na mecie Rajdu, wpisowe nie będzie zwracane.
 7. W ramach wpisowego uczestnicy Rajdu otrzymują: znaczek rajdowy, punkty do GOT, poczęstunek i dyplom dla drużyn.
 8. Na mecie będą konkursy:
  • konkurs "Wiedzy o Babiej Górze" - organizatorem Babiogórski Park Narodowy
  • konkurs "Piosenki Rajdowej" - każda drużyna przygotuje dowolną piosenkę rajdową organizator Oddział PTTK
 9. Organizatorzy zapewniają przewodnika na Przełęczy Krowiarki i Markowej Roli między godz. 8-9-tą. Przewodnicy będą prowadzić grupy dwiema trasami.
 10. Członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi uczestniczący w Rajdzie są ubezpieczeni w SIGNAL IDUNA, wobec pozostałych uczestników organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki w czasie trwania Rajdu.
 11. Przebieg Rajdu- drużyny odbywają marsz zespołowo, meta rajdu znajdować się będzie w Zawoi Markowa, Skansen im. J. Żaka, przyjmowanie drużyn na mecie odbywać się będzie w dniu 30 września 2010r. od godz. 11.00 do 14.00.
Do miłego zobaczenia na mecie Rajdu !
Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej