Rajd Podbabiogórskie Miasta-Na Szlaku Niepodległości

dodano: 25.10.2018

Była środa 26 sierpnia 1914 r. Ochotnicy do Legionów rekrutujący się z makowskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z tzw. Drużyn Polowych "Sokoła" oraz miejscowi "Strzelcy" z Towarzystwa Strzeleckiego po rannej mszy św wyruszyli drogą przez Makowską Górę do Myślenic na zgrupowanie. W drodze odprowadzali ich bliscy idąc z nimi prawie pod Makowską Górę. A na Makowskiej Górze ostatnie spojrzenie na Maków i pomaszerowali dalej. Którędy dalej szli czy przez Jachówkę, Bieńkówkę i dalej jak stary szlak prowadził do Myślenic, czy może chcieli się pokazać i szli w szyku marszowym przez Budzów utwardzona drogą o takim przebiegu jak obecnie-nie wiadomo. Wiadomo że przyszli pod wieczór do Myślenic gdzie przywitano ich transparentami ,orkiestrą skocznie grającą , jadłem i napojem. Noc spędzili w pustym budynku myślenickiego gimnazjum by nazajutrz być przydzielonymi do poszczególnych kompani tworzącego się Legionu Zachodniego, gdzie po krótkich ćwiczeniach zostali skierowanie na front rosyjski. Polscy Legioniści okazali się tak dobrymi żołnierzami że Austriacy i Niemcy w obliczu zmniejszających się rezerw ludzkich postanowili pozyskać Polaków jako dobrych żołnierzy. Dlatego też zapowiedzieli w odezwie znanej jako akt 5 listopada 1916 r utworzenie Królestwa Polskiego. Nie zamierzonym efektem tej odezwy było umiędzynarodowienie sprawy polskiej .Strona przeciwna czyli Ententa była zmuszona przystąpić do licytacji i coś obiecać aby zyskać polskiego żołnierza. Należy dodać że przywódcy różnych partii i ugrupowań politycznych współpracowali z sobą choć prywatnie się nie lubili,to przynosiło efekty. Józef Piłsudski komendant I Brygady walczył a sprawę polską "wewnątrz" czyli na ziemiach polskich. Ignacy Paderewski znany i uznawany pianista koncertował po USA lobbował w sprawę polskiej wśród amerykańskiej Polonii (pomoc materialna) i u swojego przyjaciela prezydenta USA.
Z kolei Roman Dmowski z Narodowej Demokracji miał znajomości i wpływy we Francji. Wincenty Witos stal na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie dla likwidowania stosunków prawno -politycznych z Austrią Ich wspólna zgodna działalność wraz aktywnością Polaków w różnych aspektach życia społecznego i narodowego przyczyniły się do odrodzenia Polski.
Po 100 latach tą samą drogą, na odcinku Budzów-Maków lub Jachówka-Maków, przebyli uczestnicy Rajdu Podbabiogórskie Miasta gromadząc się na mecie przy czytelni Letniej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim. Najliczniejsze drużyny były z Budzowszczyzny (z Szkół Podstawowych w Bieńkówce, Jachówce, Palczy, Zachełmnej, Baczynie).
Nie zabrakło uczestników z Makowa, z Zespołu Szkół im. św Jana Kantego, z Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum)
Na mecie pojawiły się drużyny z zachodniej części powiatu z Suchej Beskidzkiej (Zespół Szkół im. W. Witosa, Krzeszowa ( SKKT-"Żurawnica" ) oraz dorosły indywidualny turysta. Zebrani na mecie uczestniczyli w uroczystym składaniu przez organizatorów biało-czerwonych kwiatów pod popiersiem Piłsudskiego na ścianie. makowskiej biblioteki,czyli w miejscu gdzie w listopadzie 1914 przebywał J. Piłsudski Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy znaczek rajdowy, drużyny pakiety przygotowane przez PTTK z materiałów dostarczonych przez Starostwo Powiatowe.
Nie zabrakło ciepłej herbaty i słodkiego poczęstunku. Walorem edukacyjnym była okolicznościowa pogadanka nt. Podbabiogórskich Legionistów przeprowadzona przez historyka Jerzego Mydlarza.
Po raz kolejny zdała egzamin nowa formula rajdu z rozciągnięciem czasu rajdu na kilka dni. Tak było i w tym wypadku. Rajd odbywał się w dniach 3 i 5 października 2018r co pozwoliło ograniczyć wpływ aury na przebieg imprezy.
Organizatorami Rajdu byli Oddział Babiogórski PTTK w Suchej Beskidzkiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim oraz Związek Podhalan Oddział Babiogórski w Makowie Podhalańskim.

Jerzy Mydlarz

• Rajd Podbabiogórskie Miasta-Na Szlaku Niepodległości