|
dodano: 28.02.2016
Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Ponidzie", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 14-15 maja 2016 r.
Ponidzie to malowniczy region w południowej części województwa świętokrzyskiego, rozłożony wzdłuż wijącej się niezliczonymi meandrami rzeki Nidy, to kraina pachnących łąk (nie bez powodu bywa nazywane "polskim stepem"), słońca i niewielkich, sennych, zabytkowych miasteczek.
Osobą bardzo mocno związaną z Ponidziem był m.in. Wojtek Belon, lider zespołu muzycznego "Wolna Grupa Bukowina". Jego piosenka "Nuta z Ponidzia" (można jej posłuchać np. tutaj), bardzo popularna w środowisku turystycznym, jest swoistym hymnem tego pięknego regionu, pięknego, wartego poznania, a przy tym pozostającego jeszcze wciąż - może na szczęście - nieco na uboczu głównych tras wycieczkowych.
W programie wycieczki:
*Zwiedzanie dworku "ojca literatury polskiej" - Mikołaja Reja w Nagłowicach.
*Zwiedzanie Jędrzejowa, w tym: najstarszego na ziemiach polskich opactwa cystersów, będącego miejscem wiecznego spoczynku sławnego kronikarza, bł. Wincentego Kadłubka, oraz Muzeum im. Przypkowskich ze słynną, trzecią pod względem wielkości na świecie kolekcją zegarów.
*Wizyta w malowniczym, wzniesionym w XVI w. na lewym brzegu Nidy fortalicjum w Sobkowie.
*Zwiedzanie Pińczowa, zabytkowego miasteczka będącego w XVI w. jednym z ważniejszych ośrodków reformacji w Polsce
*Zwiedzanie Szydłowa - średniowiecznego zespołu miejskiego z zachowanymi na długości 700 m murami obronnymi, ruinami zamku królewskiego, gotyckimi kościołami i XVI-wieczną synagogą.
*Spacer po uzdrowisku Busko-Zdrój.
*Zwiedzanie Wiślicy, obecnie wsi, ale w średniowieczu jednego z najważniejszych miast południowej części państwa Piastów, a wcześniej - wg teorii niektórych historyków - być może stolicy państwa plemienia Wiślan. W Wiślicy obejrzymy m.in. XIV-wieczną kolegiatę, w której podziemiach zachowały się pozostałości starszych, romańskich świątyń oraz sławna, XII-wieczna "płyta wiślicka", wybitne dzieło sztuki romańskiej, a także XV-wieczny Dom Długosza, ufundowany przez słynnego polskiego dziejopisarza dla wikariuszy tutejszej kolegiaty.
Cena:
295 zł (cena normalna) lub 285 zł (emeryci, renciści, młodzież szkolna).
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "AFOR" w Borkowie (pokoje dwu- lub trzyosobowe z łazienkami) wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum - Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom", zabytki Szydłowa: plac zamkowy wraz z murem obronnym i muzeum, synagoga, kościółek pw. Wszystkich Świętych, Muzeum Regionalne Wiślicy, w tym: Pawilon Archeologiczny, podziemia pod bazyliką i Dom Długosza), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika świętokrzyskiego podczas obu dni wycieczki, ubezpieczenie NNW.
Cena nie obejmuje wolnych datków za zwiedzanie opactwa cystersów w Jędrzejowie.
Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 14 maja 2016 r. o godz. 6.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 15 maja 2016 r. ok. godz. 20.30.
Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.
Ze względu na konieczność potwierdzenia rezerwacji noclegu, bardzo proszę o wstępne deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce do końca marca 2016 r. (nie związane z natychmiastową wpłatą - wpłat za wycieczkę można będzie dokonywać od 15 kwietnia).
Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .
Marcin Leśniakiewicz
|