Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej obchodził 55-lecie.

dodano: 24.01.2011

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec.
Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Źak, sekretarzem Jzabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka.
Obecnie Zarząd Oddziału składa się z 16 członków, a na jego czele stoi prezes Wojciech Żak. Na dzień 31 grudnia 2010 roku Oddział liczył 204 członków z opłaconą składką, zrzeszonych w 5 Kołach. /Koło Grodzkie, Przewodników, Studenckie, przy Zespole Szkół W. Witosa i Gimnazjum w Krzeszowie/
Przy Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody. Każda ma swoje określone zadania i przyznać należy, ze wywiązuje się z nich należycie, co wynikało ze sprawozdania prezesa zarządu.
Od 45 lat przy Oddziale PTTK działa Koło Przewodników, które stanowi kadrę Oddziału i składa się z 103 osób, w tym 46 osób to przewodnicy, którzy obsłużyli w 2010 roku 160 wycieczek, w tym 92 odpłatnie i 68 społecznie, w których wzięło udział 5.557 osób.
Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy życzył zebranym naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji starostwa powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociolek.

Z okazji 55 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.

Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Turystyki" otrzymali:
Janusz Kociołek
Janusz Kędlarski
Józef Polak
Franciszek Fitak
Złotą Honorową Odznakę PTTK wręczono:
Bronisławie Drozd
Marii Jurzak
Kazimierzowi Masiuk
Tomaszowi Mazur
Edwardowi Hudziak
Srebrną Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
Andrzej Daniel
Jacek Mastel
Anna Pochopień
Barbara Sasuła
Danuta Sośnicka
Anna Stopa
Anna Żaczek
Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" otrzymał:
Łukasz Elżbieciak
Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
Alojzego Szczęśniaka
Bronisławę Drozd
Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
Janusza Fujak
Małgorzatę Hudziak
Jana Malagę
Jerzego Mydlarza
Jana Pitułę
Roberta Semika
Jerzego Żaka
Wojciecha Żaka
Krzysztofa Kościelniaka
Andrzeja Chmiela
Jadwigę Klimasara
Lidię Skowron
Agatę Surma
Mariana Chowańca
Dyplomy "W uznaniu zasług za działalność społeczną dla dobra PTTK i Oddziału" otrzymali:
Irena Denis
Dorota Sławuta
Michał Hudyka
Tomasz Urbaniec
Marcin Trykała
Halina Mikołajczyk
Agnieszka Stasik
Barbara Jabcoń
Stanisław Michałek
Sylwia Rusin
Katarzyna Targosz
Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
Michałowi Bartyzel
Stanisławowi Budnik
Piotrowi Pochopień
Marcinowi Leśniakiewcz
Wojciechowi Biłko
Jackowi Duś
Annie Pochopień

Uroczystość zakończył występ kabaretu, którego założycielem jest Grzegorz Stanaszek, członek Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan w Makowie Podhalańskim.