Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Poznaj Małopolskę - Kolejna wycieczka PTTK

dodano: 14.07.2010

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na kolejne dwie wycieczki. Pierwsza z nich, to następna wycieczka autokarowa z cyklu "Poznajemy Małopolskę". Tym razem zwiedzimy tereny dawnego Księstwa Zatorskiego (w granicach którego przez pewien czas znajdowała się m.in. Sucha). Na trasie wycieczki obejrzymy m.in. drewniane kościoły w Barwałdzie Dolnym i Woźnikach, miasto Zator, pospacerujemy także wśród zatorskich stawów (region ten od wielu lat znany jest szeroko z działalności rybackich gospodarstw i promuje się ostatnio intensywnie jako "Dolina Karpia"). W planie wycieczki jest także wizyta w Parku Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie, gdzie można zobaczyć na własne oczy najsłynniejsze budowle świata w formie modeli w skali 1:25, 1:15 i 1:10. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 31 lipca.

Wyjazd - jak zwykle - z parkingu przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej o godz. 8.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej - około 19.30. Koszt wycieczki wynosi 50 zł, osoby zainteresowane zwiedzaniem Parku Miniatur w Inwałdzie wpłacają dodatkowo koszty biletów wstępu w wysokości: 19 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

Tydzień później, w sobotę 7 sierpnia, planowana jest pierwsza wycieczka z cyklu "Weekend w górach". Propozycja ta jest skierowana do osób, które lubią piesze wędrówki górskie i - w razie zainteresowania - wycieczki takie będą odbywać się cyklicznie, niezależnie od "autokarówek". Celem pierwszej wyprawy są Pieniny i zdobycie ich najbardziej znanego szczytu, Trzech Koron (982 m). Oprócz tego obejrzymy m.in. malowniczy Wąwóz Szopczański, ruiny Zamku Pienińskiego, wejdziemy także na słynny szczyt Sokolicy (747 m) i poznamy inne atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa wycieczki, prowadząca z miejscowości Sromowce Niżne (ok. 450 m) do Szczawnicy (ok. 430 m), liczy ok. 12 km długości, planowany czas przejścia (wraz z odpoczynkami) - ok. 6-7 godzin. Prosimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia turystycznego. PTTK zapewnia obsługę przewodnika beskidzkiego. W przeciwieństwie do wycieczek autokarowych, dojazd na miejsce będzie odbywał się środkami komunikacji publicznej (pociągami, autobusami, busami), w związku z czym koszty wycieczki (bilety, wstępy, ewentualne ubezpieczenie) uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Jedyną stało opłatą jest wpisowe w wysokości 10 zł (wpłacane na początku imprezy, podczas zbiórki). Podczas wycieczki w Pieniny koszty przejazdów wyniosą ok. 35 zł + ok 6 zł na bilety wstępu na Trzy Korony i Sokolicę oraz przeprawę promową przez Dunajec. Pomimo braku konieczności wcześniejszej wpłaty bardzo prosimy osoby zainteresowane wycieczką o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału (najlepiej do czwartku, 5 sierpnia), ponieważ wycieczka odbędzie się wówczas, jeśli minimum 5 osób zadeklaruje w niej uczestnictwo.

Zbiórka uczestników wycieczki odbędzie się 7 sierpnia o godz. 7.00 przed budynkiem stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej. Planowany powrót - ok. godz. 20.00 Zapisy na obie wycieczki przyjmuje PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00.

Szczegółowych informacji na temat wycieczek udziela także Marcin Leśniakiewicz, tel. 609 036 054.


Nowy sezon turystyczny w PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej"

Poznajemy Małopolskę - rok 2010

dodano: 04.03.2010

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu "Poznajemy Małopolskę". Tym razem będziemy zwiedzać tereny położone na pln. od Krakowa w dol. Dłubni (Dłubniański Park Krajobrazowy) i na Wyżynie Miechowskiej. Zobaczymy m.in. piękny kościół romański w Wysocicach, jeden z najlepiej zachowanych, nielicznych przykładów architektury romańskiej w Małopolsce, kościół klasztorny Norbertanek w Imbramowicach, kościół i klasztor bożogrobców w Miechowie, budynek renesansowego pałacu "Mirów" w książu Wielkim oraz pole sławnej bitwy pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej 4 kwietnia 1794 r.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 13 marca 2010 r., wyjazd z parkingu przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej o godz. 7.00, powrót do Suchej Beskidzkiej - ok. 19.00. Koszt wycieczki - 60 zł. Zapisów można dokonywać w Oddziale PTTK przy ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00. Dodatkowych informacji udziela Marcin Leśniakiewicz, tel. 609036054.

Jednocześnie informujemy, że w bieżącym roku planowane są kolejne wycieczki autokarowe: do Krościenka, Szczawnicy i wąwozu Homole (maj), po terenach dawnych księstw: oświęcimskiego i zatorskiego (lipiec), po okolicach Gorlic i Biecza (wrzesień) i do kopalni soli w Wieliczce (listopad). O szczegółach i terminach wycieczek będziemy informować na bieżąco.


Rimini

dodano: 25.01.2010

W ramach unijnego projektu Socrates Comenius młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odwiedzili na przełomie kwietnia i maja jedną ze szkół partnerskich - Liceo Scientifico Statale "A.Einstein" w Rimini we Włoszech. Tematyka projektu związana jest ze sportem i zdrowym stylem życia, więc pobyt we Włoszech obfitował w różnorodne zajęcia sportowe oraz warsztaty dla młodzieży związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Równocześnie nauczyciele ze wszystkich szkół partnerkich - Polski, Włoch, Portugalii i Szwecji - porównywali wyniki testów sprawnościowych przeprowadzonych w poszczególnych szkołach i wyciągali wnioski do dalszej pracy nad projektem. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z wicemistrzem Europy w koszykówce - Cartonem Myersem, wysłuchac wykładu lekarza miejscowego szpitala, poznać tajniki nurkowania oraz zwiedzić malownicze zakątki miasta Rimini i Urbino. Program nie ograniczył się wyłącznie do tematyki projektu. Wizyta we Włoszech - kolebce kultury i sztuki - dostarczyła także przeżyć kulturalnych. W programie znalazło sie miejsce na zwiedzanie wystawy dzieł słynnego Rafaela oraz muzeum archeologicznego z zachowanymi rzymskimi mozaikami oraz pozostałosciami domu greckiego chirurga.
Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata, więc kolejnym etapem będzie spotkanie młodziezy i nauczycieli w małym miasteczku Pedrogao Grande w Portugali w październiku br oraz wyjazd do Kristinehamn w Szwecji na wiosnę 2010 roku.

 • cd
 • naucyciele we włoszech
 • nauka gry w friszbi
 • uczestnicy projektu we Włoszech

Wizyta w Portugalii

dodano: 25.01.2010

W dniach 9-15.11.2009r uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odwiedzili w ramach unijnego projektu Socrates Comenius kolejną ze szkół partnerskich- Escola Tecnológica e Profissonal do Pinhal w Pedrogao Grande w Portugali.

Tak jak podczas poprzedniego pobytu we Włoszech, obecna wizyta obfitowała w różnorodne zajęcia sportowe oraz warsztaty związane ze sportem i zdrowym stylem życia.

Wszyscy uczestnicy projektu brali udział w warsztatach szkoleniowych oraz zajęciach ruchowych przy muzyce - aerobic. Przeprowadzono również turniej piłki nożnej pomiędzy drużynami z Włoch, Szwecji, Polski i Portugalii.

Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich podsumowywali dotychczasową współpracę oraz opracowali nowy plan działania do następnego spotkania, które odbędzie się w połowie kwietnia w Kristinehamn w Szwecji.

W ramach projektu zwiedziliśmy Pedrogao Grande miejscowość położoną w malowniczej dolinie obfitującej w bujną zieleń gajów oliwnych i lasów eukaliptusowych. Odkrywanie miasteczka rozpoczęliśmy od przejścia traktem królewskim z czasów rzymskich i zwiedzenia świątyni rzymskiej pełnej dzieł sztuki: rzeźb, które oddają ducha historii. Zdobyliśmy wiele cennych informacji na temat obecnego i codziennego życia Portugalczyków: pracy, obowiązków i życia kulturalnego.

Poznaliśmy również pierwszą stolicę Portugalii Coimbre. Jest to trzecie, co do wielkości miasto a zarazem najważniejszy ośrodek akademicki. Znajduje się tam najstarszy Uniwersytet w kraju z 1290r. W jego gmachu mieści się "Bibioteca Joănina", w której wnętrze urządzone jest z ogromnym przepychem i rozmachem. Wspaniale wrażenie robią drewniane elementy pokryte marmurem, złote odrzwia, stoły inkrustowane hebanem i palisandrem lub na wzór chiński laką oraz sufit pieczołowicie zdobiony freskami.

Projekt przewidziany na dwa lata kończy się w czerwcu bieżącego roku. Podsumowaniem będzie spotkanie wszystkich szkół partnerskich w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

 • grupa z Zespolu Szkół przed gmachem uniwersytetu w Coimbrze
 • mecz pilki nożnej polska-szwecja
 • przejscie traktem królewskim
 • uczestnicy spotkania w szkole partnerskiej
 • w przerwie między warsztatami
 • wspólne zdjęcie wszystkich uczestników

Wizyta w Polsce

dodano: 25.01.2010

SOCRATES COMENIUS to projekt sportowy, który realizowany jest przez młodzież SKKT "Wędrowiec" Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

W Zespole Szkół im .Wincentego Witosa w ramach unijnego projektu Socrates Comenius realizowany jest dwuletni projekt "Sport i zdrowy styl życia sposobem na zjednoczenie europejskiej młodzieży". Oprócz Polski bierze w niej udział młodzież z Włoch, Portugalii i Szwecji. "Witos" jest koordynatorem projektu, więc w tej szkole został zainaugurowany i będzie zakończony.

Goście wzięli udział w Światowym Dniu Żywności, nie tylko delektując się potrawami przygotowanymi przez uczniów, ale również sami brali udział w przygotowywaniu różnych potraw. Oprócz zajęć z gotowania uczestnicy spotkania zwiedzili Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, rywalizowali w grach zespołowych, biegu na orientację po ulicach miasta, a także uczyli się polskich tańców narodowych.

 • nauka tańca góralskiego
 • omawianie testów sprawnosciowych
 • prezentacja wyników testów sprawnosciowych
 • rozpoczecie spotkania
 • uczestnicy przed karczmą
 • wspólne spotkanie uczestników w Z S W.Witosa

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron