Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Weekend w Małych Pieninach - zmiana terminu wycieczki

dodano: 18.02.2011

W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi zaplanowana na sobotę 19 lutego wycieczka w małe Pieniny zostaje przełożona na sobotę 5 marca. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w wycieczce do czwartku, 3 marca. Pozostałe szczegóły wycieczki - bez zmian.

weekend w małych pieninach
Zdjęcia z wycieczki znaleźć można w naszej galerii


Poznajemy Małopolskę - Polski Spisz

dodano: 17.02.2011

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na pierwszą w bieżącym roku autokarową wycieczkę z cyklu "Poznajemy Małopolskę". Wycieczka odbędzie się w sobotę 12 marca 2011 r., a jej celem będzie polska część Spiszu, niezwykle ciekawego, malowniczego regionu, o którego oryginalności w znacznej mierze zadecydował fakt, że przez wiele stuleci stanowił integralną część królestwa Węgier.

W trakcie wycieczki odwiedzimy m.in. znany zamek w Niedzicy, ekspozycje muzealne, prezentujące typowe spiskie zagrody w czarnej Górze i Jurgowie.
Nie zabraknie także wizyty w którymś z zabytkowych spiskich kościołów (Frydman, Trybsz). Obejrzymy także malowniczy przełom rzeki Białki (rezerwat przyrody), a w razie korzystnej pogody planowany jest również krótki pieszy wypad na jeden z malowniczych punktów widokowych na Tatry, Podhale, Gorce i Pieniny.

Koszt wycieczki wynosi 75 zł (dla młodzieży szkolnej, emerytów i rencistów - 70 zł) i zawiera w sobie ceny biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wyjazd w sobotę 12 marca z parkingu przed Urzędem Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 7.00, planowany powrót - ok. godz. 19.30.

Zapisy: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 10.00-12.00.
Szczegółowe informacje na temat wycieczki można także uzyskać pod nr tel. 609036054 (Marcin Leśniakiewicz)


Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej obchodził 55-lecie.

dodano: 24.01.2011

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec.
Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Źak, sekretarzem Jzabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka.
Obecnie Zarząd Oddziału składa się z 16 członków, a na jego czele stoi prezes Wojciech Żak. Na dzień 31 grudnia 2010 roku Oddział liczył 204 członków z opłaconą składką, zrzeszonych w 5 Kołach. /Koło Grodzkie, Przewodników, Studenckie, przy Zespole Szkół W. Witosa i Gimnazjum w Krzeszowie/
Przy Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody. Każda ma swoje określone zadania i przyznać należy, ze wywiązuje się z nich należycie, co wynikało ze sprawozdania prezesa zarządu.
Od 45 lat przy Oddziale PTTK działa Koło Przewodników, które stanowi kadrę Oddziału i składa się z 103 osób, w tym 46 osób to przewodnicy, którzy obsłużyli w 2010 roku 160 wycieczek, w tym 92 odpłatnie i 68 społecznie, w których wzięło udział 5.557 osób.
Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy życzył zebranym naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji starostwa powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociolek.

Z okazji 55 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.

Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Turystyki" otrzymali:
Janusz Kociołek
Janusz Kędlarski
Józef Polak
Franciszek Fitak
Złotą Honorową Odznakę PTTK wręczono:
Bronisławie Drozd
Marii Jurzak
Kazimierzowi Masiuk
Tomaszowi Mazur
Edwardowi Hudziak
Srebrną Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
Andrzej Daniel
Jacek Mastel
Anna Pochopień
Barbara Sasuła
Danuta Sośnicka
Anna Stopa
Anna Żaczek
Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" otrzymał:
Łukasz Elżbieciak
Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
Alojzego Szczęśniaka
Bronisławę Drozd
Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
Janusza Fujak
Małgorzatę Hudziak
Jana Malagę
Jerzego Mydlarza
Jana Pitułę
Roberta Semika
Jerzego Żaka
Wojciecha Żaka
Krzysztofa Kościelniaka
Andrzeja Chmiela
Jadwigę Klimasara
Lidię Skowron
Agatę Surma
Mariana Chowańca
Dyplomy "W uznaniu zasług za działalność społeczną dla dobra PTTK i Oddziału" otrzymali:
Irena Denis
Dorota Sławuta
Michał Hudyka
Tomasz Urbaniec
Marcin Trykała
Halina Mikołajczyk
Agnieszka Stasik
Barbara Jabcoń
Stanisław Michałek
Sylwia Rusin
Katarzyna Targosz
Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
Michałowi Bartyzel
Stanisławowi Budnik
Piotrowi Pochopień
Marcinowi Leśniakiewcz
Wojciechowi Biłko
Jackowi Duś
Annie Pochopień

Uroczystość zakończył występ kabaretu, którego założycielem jest Grzegorz Stanaszek, członek Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan w Makowie Podhalańskim.


WEEKEND W MAŁYCH PIENINACH

dodano: 24.01.2011

Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zaprasza na pierwsza w tym roku wycieczkę pieszą z cyklu "Weekend w górach". W sobotę 19 lutego udajemy się w Małe Pieniny, planowana trasa wycieczki: Jaworki (570 m) - Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy pod Durbaszką (855 m) - Durbaszka (934 m) - Szafranówka (742 m) - Palenica (719 m) - Szczawnica (450 m; zjazd kolejką krzesełkową). Długość trasy pieszej - ok. 12 km; czas przejścia - ok. 5 godz. Prosimy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży oraz odpowiedniego obuwia turystycznego. PTTK zapewnia opiekę przewodnika beskidzkiego.

Dojazd na miejsce będzie odbywał się środkami komunikacji publicznej (pociągami, autobusami, busami), w związku z czym koszty wycieczki (bilety na przejazd, ewentualne ubezpieczenie) uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Jedyną stałą opłatą jest wpisowe w wysokości 15 zł (wpłacane na początku imprezy, podczas zbiórki). Podczas wycieczki w Małe Pieniny koszty przejazdów wyniosą ok. 50 zł (włącznie z biletem na przejazd kolejką krzesełkową).

Zbiórka uczestników wycieczki odbędzie się 19 lutego o godz. 4.55 przed budynkiem stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej (wyjeżdżamy pociągiem o godz. 5.10; istnieje możliwość osoby spoza Suchej wsiadały bezpośrednio do pociągu w Makowie Podhalańskim, Juszczynie, Kojszówce itp.). Planowany powrót do Suchej - ok. godz. 20.00-21.30.

Zgłoszenia udziału w imprezie przyjmuje PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00. Uwaga! W związku z zimowym charakterem wycieczki ostateczna decyzja o jej przeprowadzeniu będzie uzależniona od aktualnych warunków atmosferycznych i śnieżnych (możliwe będą modyfikacje przebiegu trasy). W związku z tym, prosimy wszystkie osoby zainteresowane wycieczką o wcześniejszy kontakt (do czwartku, 17 lutego) pod numerem telefonu 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz), celem uzyskania szczegółowych informacji.

Zdjęcia z wycieczki znaleźć można w naszej galerii


Babia Góra 2010

dodano: 11.10.2010

Dnia 30 września 2010 roku odbył się 43 RAJD GÓRSKI "Babia Góra 2010".

W wycieczce udział wzięły klasy II Ta i III H1 z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej wraz z wychowawcami Anną Halawa i Edytą Sitarz oraz grupą SKKT Wędrowiec i opiekunem Anną Żaczek.


O godzinie 7. 30 wyruszyliśmy autobusem z Suchej Beskidzkiej do Zawoi Krowiarki. Stamtąd mieliśmy się udać czerwonym szlakiem na szczyt Babiej Góry. Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych (gęsta mgła i opady śniegu) postanowiliśmy ruszyć niebieskim szlakiem do schroniska. Po drodze mimo chłodu - dopisywał nam dobry humor.

Po godzinie marszu dotarliśmy do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, gdzie mieliśmy okazję ogrzać się przy ciepłej kawie i herbacie.

Stamtąd, szlakiem zielonym, dotarliśmy do Skansenu im. Józefa Żaka, który był celem naszej podróży. W drewnianych chatach typowych dla regionu babiogórskiego z XIX i początku XX wieku, ogrzaliśmy się ciepłą herbatą i bardzo smaczną kiełbaską z grilla.

Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy - wróciliśmy do Suchej Beskidzkiej. Wszyscy wyrażamy chęć wzięcia udziału w rajdzie babiogórskim w przyszłym roku.

R. Gach
uczeń klasy 3GB


Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron