Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie

dodano: 22.03.2013

 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie
 • Zdjęcia z pieszej wycieczki w podkrakowskie dolinki jurajskie

Marcin Leśniakiewicz


Wycieczka autokarowa do Muzeum “Browaru Żywiec” i na Górę Żar

dodano: 13.03.2013

Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zaprasza na wycieczkę autokarową do Muzeum "Browaru Żywiec" i na Górę Żar, która odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia 2013 r. Uwaga! Pierwotny termin, podany w planie wycieczek na 2013 r. (13 kwietnia) uległ zmianie ze względu na Walne Zebranie Oddziału PTTK.

W programie wycieczki znajdzie się zwiedzanie Muzeum "Browaru Żywiec" (dla uczestników degustacja piwa i pamiątkowa szklanka), spacer po Żywcu (park przyzamkowy, Domek Chiński, Pałac Habsburgów i Zamek Komorowskich, rynek), przejazd wzdłuż Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego do Międzybrodzia Żywieckiego, wjazd i zjazd kolejką linowo-terenową na górę Żar.

Koszt wycieczki (zawierający transport, opłaty za bilet do muzeum i na kolejkę oraz ubezpieczenie) wynosi 75 zł.
Wyjazd - w sobotę 6 kwietnia 2013 r. z parkingu obok Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej o godz. 8.30, powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 18.00.

Zapisy na wycieczkę: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. 10.00-12.00. Dodatkowe informacje na temat wycieczki pod nr tel. 692 734 665 (Łukasz Elżbieciak).

Marcin Leśniakiewicz

Piesza wycieczka w podkrakowskie dolinki jurajskie

dodano: 25.02.2013

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na pieszą wycieczkę w podkrakowskie dolinki jurajskie. Wycieczka, która odbędzie się w sobotę, 16 marca 2013 r., stanowi kontynuację przejścia szlaku, którego pierwszym odcinkiem wędrowaliśmy jesienią ubiegłego roku, i będzie prowadzić przez doliny: Kluczwody, Prądnika i Sąspowską, na trasie: Zelków – Dol. Kluczwody – Jaskinia Wierzchowska Górna – Murownia – Dol. Prądnika (Ojcowski Park Narodowy) – Dol. Sąspowska – Sąspów – zamek w Pieskowej Skale.

Długość trasy pieszej: 20 km. Przewidywany czas przejścia (wraz ze zwiedzaniem Jaskini Wierzchowskiej Górnej, najdłuższej z jaskiń udostępnionych do zwiedzania na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej): ok. 7 godzin.
Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 6.15 obok Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej (dworzec busów), planowany powrót do Suchej Beskidzkiej - ok. godz. 21.00.

Wpisowe uczestników wycieczki wynosi 15 zł od osoby (płatne na początku wycieczki).

Pozostałe koszty uczestnicy pokrywają indywidualnie (np. ewentualne ubezpieczenie, koszty przejazdów - dojazd odbędzie się środkami komunikacji publicznej, ceny biletów wyniosą ok. 45 zł, bilet wstępu do Jaskini Wierzchowskiej Górnej - 14 zł).

Zapisy na wycieczkę: PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 10.00-12.00 lub pod nr 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) do dnia 14 marca 2013 r. (czwartek). Pod tym numerem telefonu można także uzyskać wszelkie dodatkowe informacje.

Marcin Leśniakiewicz

Prelekcja Barbary Sasuły "Namaste India & Nepal - Witacie w Indiach i Nepalu"

dodano: 21.02.2013

Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na spotkanie, podczas którego odbędzie się prelekcja Barbary Sasuły "Namaste India & Nepal - Witacie w Indiach i Nepalu", połączona z pokazem zdjęć z jej azjatyckiej wyprawy.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 4 marca 2013 r. o godz. 17.00, w siedzibie Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38.
Indie-Nepal
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wstęp wolny.

Komunikat nr 3/2013

dodano: 21.02.2013

PTTK
KOŁO PRZEWODNIKÓW BESKIDZKICH I TERENOWYCH
IM. WAWRZYŃCA SZKOLNIKA
przy ODDZIALE "ZIEMI BABIOGÓRSKIEJ"
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO

w Suchej Beskidzkiej

adres: ul. Mickiewicza 38, 34-200 Sucha Beskidzka
e-mail: przewodnicy_sucha@interia.pl
tel. 33 874 26 70 (Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK); 609 036 054 (prezes Koła)


17.02.2013 r.
Komunikat nr 3/2013

Do przewodników
członków Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. W. Szkolnika
przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej


1. W sobotę, 16 lutego, nasze Koło zorganizowało wycieczkę autokarową do Lanckorony dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Zawoi w ramach akcji "Przewodnicy Dzieciom", koordynowanej przez Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Małopolskiego. Uczestniczyliśmy w niej po raz pierwszy. Hasło przewodnie imprezy brzmiało w tym roku: "Śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski". W wycieczce wzięło udział 27 dzieci oraz 2 opiekunki. Obejrzeliśmy m.in. rynek w Lanckoronie, przeszliśmy szlakiem turystycznym do ruin zamku na Lanckorońskiej Górze, a także zwiedziliśmy Izbę Muzealną w Lanckoronie wraz ze specjalną ekspozycją, poświęcono walkom konfederatów barskich na tym terenie. W Lanckoronie, dzięki pomocy ze strony p. Zofii Oszackiej, wójta tamtejszej gminy, dzieci otrzymały darmowy poczęstunek oraz zostały oprowadzone bezpłatnie po Izbie Muzealnej, przez p. Roberta Bodnara z miejscowego ośrodka kultury, imprezę zakończyło zaś ognisko, połączone m.in. z pieczeniem kiełbasek, w Skawicy Suchej Górze. Artykuły żywnościowe zostały zakupione ze środków ufundowanych przez wójta gminy Zawoja, p. Tadeusza Chowaniaka, a o przygotowanie ogniska zadbali, zupełnie bezinteresownie, pp. Małgorzata Pacyga, Jerzy i Kazimierz Pająkowie oraz Kazimierz Trybała ze Skawicy. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki i dyplomy, ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który przekazał także, za pośrednictwem wojewódzkiego Samorządu Przewodników, środki na pokrycie kosztów transportu. Bardzo serdecznie dziękuję przewodnikom, którzy wzięli udział w imprezie: Tomkowi Mazurowi, który był głównym organizatorem całego przedsięwzięcia i przez kilka ostatnich tygodni poświęcił wiele swojego czasu i sił na to, by dopiąć wszystko na ostatni guzik, Halinie Mikołajczyk, która świetnie poprowadziła pierwszą część wycieczki, nawiązując znakomity kontakt z dziećmi, oraz Irenie Denis, której dziełem są zdjęcia z imprezy.


2. Podaję harmonogram spotkań naszego Koła, połączonych tradycyjnie z pokazami zdjęć, slajdów, wykładami szkoleniowymi itp. w bieżącym roku (wszystkie spotkania - z wyjątkiem wrześniowej imprezy w Zawoi - odbywać się będą w siedzibie naszego Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, w poniedziałki, w miarę możliwości zawsze o 17.00):

4 marcaNamaste India & Nepal ("Witajcie w Indiach i Nepalu") - prelekcja Barbary Sasuły
6 majaBeskidzkie lasy - co przewodnik o nich wiedzieć powinien? - prelekcja pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego
24 czerwcaHistoria turystyki polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej - prelekcja Jerzego Kapłona, dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej
28 wrześniaŚcieżka przyrodnicza "Mokry Kozub" - wycieczka szkoleniowa, prowadzona przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego, a po niej - ognisko integracyjne przewodników naszego Koła w Zawoi
25 listopadawolny termin, temat prelekcji zostanie ustalony w późniejszym terminie, może dotyczyć np. jednej z tegorocznych podróży któregoś z nas

Tak, więc już wkrótce, w poniedziałek 4 marca zapraszamy na prelekcję Barbary Sasuły, która opowie nam o swojej wyprawie do Indii i Nepalu i zaprezentuje zdjęcia z tego wyjazdu. W załączeniu przesyłam plakat, zachęcający do udziału w spotkaniu oraz zestawienie całoroczne. Jeśli ktoś ma ochotę - można wydrukować i rozdać wśród znajomych, albo przesłać mailem. Oczywiście na spotkaniach mile widziany jest każdy, nie tylko przewodnicy :)

3. W sobotę 16 marca 2013 r. odbędzie się organizowana przez nasze Koło wycieczka szlakiem Dolinek Jurajskich (kontynuacja wycieczki, którą rozpoczęliśmy jesienią ub. roku) - w załączeniu plakat do ewentualnego rozpropagowania. Tak się przypadkowo złożyło, że tego samego dnia, odbędzie się bardzo fajna impreza, jaką jest organizowane corocznie przez przewodników chrzanowskich "Spotkanie przy miedzy", na które zjeżdżają zawsze przewodnicy z województw małopolskiego i śląskiego. Tym razem odbędzie się one w Babicach (słynnych zwłaszcza z zamku "Lipowiec" i Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w sąsiednim Wygiełzowie). W załączeniu - program imprezy. Opłata za udział - 15zł od osoby (obejmuje poczęstunek, obiad, materiały) i jest płatna w dniu przyjazdu u organizatorów. Zgłoszenia na imprezę pod numerami telefonów, podanymi w załączonym programie. Jeśli ktoś z Was ma wolną sobotę - gorąco zachęcam do udziału w tym spotkaniu. Babice nie leżą daleko, program zwiedzania jest ciekawy, a przy okazji jest to świetna okazja do spotkania z przewodnikami z sąsiednich Kół.

4. Ponadto w załączeniu przesyłam informacje na temat tradycyjnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę (1-3 marca 2013 r.) oraz XXXI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Przewodników PTTK "Huculszczyzna 2013" na obecnej Ukrainie. Otrzymaliśmy także zaproszenie na jubileusz 50-lecia Klubu Przewodników PTTK przy Oddziale "Ziemi Tarnogórskiej" w Tarnowskich Górach w dniach 12-14 kwietnia 2013 roku (szczegółowe informacje dostępne w siedzibie naszego Oddziału).

W ciągu roku odbywa się cała masa imprez, organizowanych przez różne koła przewodnickie. W miarę napływania informacji o kolejnych, będę przekazywał informacje na ich temat. Byłoby rzeczą wskazaną, by przynajmniej pojedyncze osoby z naszego Koła wzięły udział choćby w kilku takich imprezach w ciągu roku, zwłaszcza tych, organizowanych niedaleko nas. Dobrze byłoby pokazać, że istniejemy i mamy się dobrze :) Oczywiście doskonale zdaję sobie sprawę, że większość z nas (z niżej podpisanym włącznie) najzwyczajniej nie ma na to czasu, ale gdyby jednak ktoś taki czas - i ochotę - znalazł, zachęcam do udziału :) W takim przypadku proszę tylko o sygnał, gdzie ktoś z Was się wybiera i będzie reprezentował nasze Koło.

5. Z przyjemnością informuję, że nasza zasłużona koleżanka, p. Jadwiga Klimasara, została uhonorowana Dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego "Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim". Wręczenie dyplomu odbędzie się podczas uroczystej wojewódzkiej Gali Przewodnickiej, która odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lutego, o godz. 12.00, w zamku w Niepołomicach.

Pozdrawiam,

Marcin Leśniakiewicz
tel. 609 036 054
e-mail: przewodnicy_sucha@interia.pl
Ewentualne uwagi lub propozycje dotyczące działań naszego Koła zawsze mile widziane :)

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej