Strona Główna - PTTK 'Ziemi Babiogórskiej' - oddział w suchej beskidzkiej

Prelekcja Barbary Sasuły "Namaste India & Nepal - Witacie w Indiach i Nepalu"

dodano: 21.02.2013

Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK "Ziemi Babiogórskiej" w Suchej Beskidzkiej zaprasza na spotkanie, podczas którego odbędzie się prelekcja Barbary Sasuły "Namaste India & Nepal - Witacie w Indiach i Nepalu", połączona z pokazem zdjęć z jej azjatyckiej wyprawy.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 4 marca 2013 r. o godz. 17.00, w siedzibie Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38.
Indie-Nepal
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wstęp wolny.

Komunikat nr 3/2013

dodano: 21.02.2013

PTTK
KOŁO PRZEWODNIKÓW BESKIDZKICH I TERENOWYCH
IM. WAWRZYŃCA SZKOLNIKA
przy ODDZIALE "ZIEMI BABIOGÓRSKIEJ"
POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO

w Suchej Beskidzkiej

adres: ul. Mickiewicza 38, 34-200 Sucha Beskidzka
e-mail: przewodnicy_sucha@interia.pl
tel. 33 874 26 70 (Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK); 609 036 054 (prezes Koła)


17.02.2013 r.
Komunikat nr 3/2013

Do przewodników
członków Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. W. Szkolnika
przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej


1. W sobotę, 16 lutego, nasze Koło zorganizowało wycieczkę autokarową do Lanckorony dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Zawoi w ramach akcji "Przewodnicy Dzieciom", koordynowanej przez Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Małopolskiego. Uczestniczyliśmy w niej po raz pierwszy. Hasło przewodnie imprezy brzmiało w tym roku: "Śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski". W wycieczce wzięło udział 27 dzieci oraz 2 opiekunki. Obejrzeliśmy m.in. rynek w Lanckoronie, przeszliśmy szlakiem turystycznym do ruin zamku na Lanckorońskiej Górze, a także zwiedziliśmy Izbę Muzealną w Lanckoronie wraz ze specjalną ekspozycją, poświęcono walkom konfederatów barskich na tym terenie. W Lanckoronie, dzięki pomocy ze strony p. Zofii Oszackiej, wójta tamtejszej gminy, dzieci otrzymały darmowy poczęstunek oraz zostały oprowadzone bezpłatnie po Izbie Muzealnej, przez p. Roberta Bodnara z miejscowego ośrodka kultury, imprezę zakończyło zaś ognisko, połączone m.in. z pieczeniem kiełbasek, w Skawicy Suchej Górze. Artykuły żywnościowe zostały zakupione ze środków ufundowanych przez wójta gminy Zawoja, p. Tadeusza Chowaniaka, a o przygotowanie ogniska zadbali, zupełnie bezinteresownie, pp. Małgorzata Pacyga, Jerzy i Kazimierz Pająkowie oraz Kazimierz Trybała ze Skawicy. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki i dyplomy, ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który przekazał także, za pośrednictwem wojewódzkiego Samorządu Przewodników, środki na pokrycie kosztów transportu. Bardzo serdecznie dziękuję przewodnikom, którzy wzięli udział w imprezie: Tomkowi Mazurowi, który był głównym organizatorem całego przedsięwzięcia i przez kilka ostatnich tygodni poświęcił wiele swojego czasu i sił na to, by dopiąć wszystko na ostatni guzik, Halinie Mikołajczyk, która świetnie poprowadziła pierwszą część wycieczki, nawiązując znakomity kontakt z dziećmi, oraz Irenie Denis, której dziełem są zdjęcia z imprezy.


2. Podaję harmonogram spotkań naszego Koła, połączonych tradycyjnie z pokazami zdjęć, slajdów, wykładami szkoleniowymi itp. w bieżącym roku (wszystkie spotkania - z wyjątkiem wrześniowej imprezy w Zawoi - odbywać się będą w siedzibie naszego Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 38, w poniedziałki, w miarę możliwości zawsze o 17.00):

4 marcaNamaste India & Nepal ("Witajcie w Indiach i Nepalu") - prelekcja Barbary Sasuły
6 majaBeskidzkie lasy - co przewodnik o nich wiedzieć powinien? - prelekcja pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego
24 czerwcaHistoria turystyki polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej - prelekcja Jerzego Kapłona, dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej
28 wrześniaŚcieżka przyrodnicza "Mokry Kozub" - wycieczka szkoleniowa, prowadzona przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego, a po niej - ognisko integracyjne przewodników naszego Koła w Zawoi
25 listopadawolny termin, temat prelekcji zostanie ustalony w późniejszym terminie, może dotyczyć np. jednej z tegorocznych podróży któregoś z nas

Tak, więc już wkrótce, w poniedziałek 4 marca zapraszamy na prelekcję Barbary Sasuły, która opowie nam o swojej wyprawie do Indii i Nepalu i zaprezentuje zdjęcia z tego wyjazdu. W załączeniu przesyłam plakat, zachęcający do udziału w spotkaniu oraz zestawienie całoroczne. Jeśli ktoś ma ochotę - można wydrukować i rozdać wśród znajomych, albo przesłać mailem. Oczywiście na spotkaniach mile widziany jest każdy, nie tylko przewodnicy :)

3. W sobotę 16 marca 2013 r. odbędzie się organizowana przez nasze Koło wycieczka szlakiem Dolinek Jurajskich (kontynuacja wycieczki, którą rozpoczęliśmy jesienią ub. roku) - w załączeniu plakat do ewentualnego rozpropagowania. Tak się przypadkowo złożyło, że tego samego dnia, odbędzie się bardzo fajna impreza, jaką jest organizowane corocznie przez przewodników chrzanowskich "Spotkanie przy miedzy", na które zjeżdżają zawsze przewodnicy z województw małopolskiego i śląskiego. Tym razem odbędzie się one w Babicach (słynnych zwłaszcza z zamku "Lipowiec" i Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w sąsiednim Wygiełzowie). W załączeniu - program imprezy. Opłata za udział - 15zł od osoby (obejmuje poczęstunek, obiad, materiały) i jest płatna w dniu przyjazdu u organizatorów. Zgłoszenia na imprezę pod numerami telefonów, podanymi w załączonym programie. Jeśli ktoś z Was ma wolną sobotę - gorąco zachęcam do udziału w tym spotkaniu. Babice nie leżą daleko, program zwiedzania jest ciekawy, a przy okazji jest to świetna okazja do spotkania z przewodnikami z sąsiednich Kół.

4. Ponadto w załączeniu przesyłam informacje na temat tradycyjnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę (1-3 marca 2013 r.) oraz XXXI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Przewodników PTTK "Huculszczyzna 2013" na obecnej Ukrainie. Otrzymaliśmy także zaproszenie na jubileusz 50-lecia Klubu Przewodników PTTK przy Oddziale "Ziemi Tarnogórskiej" w Tarnowskich Górach w dniach 12-14 kwietnia 2013 roku (szczegółowe informacje dostępne w siedzibie naszego Oddziału).

W ciągu roku odbywa się cała masa imprez, organizowanych przez różne koła przewodnickie. W miarę napływania informacji o kolejnych, będę przekazywał informacje na ich temat. Byłoby rzeczą wskazaną, by przynajmniej pojedyncze osoby z naszego Koła wzięły udział choćby w kilku takich imprezach w ciągu roku, zwłaszcza tych, organizowanych niedaleko nas. Dobrze byłoby pokazać, że istniejemy i mamy się dobrze :) Oczywiście doskonale zdaję sobie sprawę, że większość z nas (z niżej podpisanym włącznie) najzwyczajniej nie ma na to czasu, ale gdyby jednak ktoś taki czas - i ochotę - znalazł, zachęcam do udziału :) W takim przypadku proszę tylko o sygnał, gdzie ktoś z Was się wybiera i będzie reprezentował nasze Koło.

5. Z przyjemnością informuję, że nasza zasłużona koleżanka, p. Jadwiga Klimasara, została uhonorowana Dyplomem Marszałka Województwa Małopolskiego "Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim". Wręczenie dyplomu odbędzie się podczas uroczystej wojewódzkiej Gali Przewodnickiej, która odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lutego, o godz. 12.00, w zamku w Niepołomicach.

Pozdrawiam,

Marcin Leśniakiewicz
tel. 609 036 054
e-mail: przewodnicy_sucha@interia.pl
Ewentualne uwagi lub propozycje dotyczące działań naszego Koła zawsze mile widziane :)

Plan wycieczek na 2013r.

dodano: 09.01.2013

PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej" zaprasza na kolejne wycieczki turystyczno-krajoznawcze (autokarowe i piesze), które wzorem lat ubiegłych będą organizowane w 2013 r.

Plan wycieczek przedstawia się następująco:

wycieczki autokarowe:
13.04 - Żywiec, góra Żar i okolice
11.05 - Słowacja – Spiski Hrad i okolice
22.06 - Nowy Sącz, Krynica, Kamianna
14.09 - Słowacja – Pętla wokół Tatr
26.10 - Alwernia - Babice – rezerwat Bukowica

wycieczki piesze:
26-27.01 - Gorce: Turbacz (wycieczka zimowa)
16.03 - Dolinki jurajskie: Kluczwody, Prądnika, Sąspowska
27.04 - Beskid Wyspowy: Szczebel
06.07 - Beskid Żywiecki: Lipowski Wierch i Rysianka
10.08 - Beskid Żywiecki: Pasmo Orawsko-Podhalańskie
28.09 lub 12.10 - Pieniny Spiskie

Wycieczki będą odbywać się w soboty. Daty podane w powyższym zestawieniu mają charakter orientacyjny i mogą w niektórych przypadkach ulec zmianie. Szczegółowe informacje, w tym także ostateczne, potwierdzone daty wycieczek, będą zamieszczane na stronie internetowej miasta Sucha Beskidzka (www.sucha-beskidzka.pl), stronie internetowej Oddziału "Ziemi Babiogórskiej" PTTK (http://sucha-beskidzka.pttk.pl), stronie internetowej http://podbabiogorze.info.pl, tablicach ogłoszeniowych w Suchej Beskidzkiej oraz dostępne pod numerami telefonów: 33 874 36 70 (poniedziałek-piątek, godz. 10-12; Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK) i 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz

Dwudniowa wycieczka zimowa na Turbacz

dodano: 28.12.2012

Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zaprasza na dwudniową wycieczkę zimową na Turbacz (1310 m) w Gorcach.

Wycieczka odbędzie się w dniach 26-27 stycznia 2013 r. (sobota - niedziela) w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych i zgłoszenia minimum 5 osób. Planowana trasa: I dzień: Poręba Wielka Koninki - schronisko PTTK pod Turbaczem, II dzień: schronisko PTTK pod Turbaczem - Nowy Targ.

Wyjazd wczesnym rankiem w sobotę 26 stycznia (pociągiem lub busem), powrót po południu w niedzielę 27 stycznia (pociągiem). Ostateczna godzina wyjazdu i środek lokomocji będą uzależnione od ilości osób, biorących udział w wycieczce i warunków na trasie.

Koszt udziału w wycieczce wyniesie ok. 120 zł od osoby (płatne na zbiórce przed wyjazdem). Kwota obejmuje m.in. wszystkie przejazdy na trasie oraz nocleg w schronisku PTTK pod Turbaczem, nie obejmuje natomiast pozostałych kosztów indywidualnych (np. wyżywienie, ewentualne ubezpieczenie).

Osoby zainteresowane udziałem w wycieczce proszone są o wstępną deklarację udziału do dnia 18 stycznia 2012 r. (celem dokonania rezerwacji noclegów).

Szczegółowych informacji na temat wycieczki można uzyskać pod numerem telefonu: 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Marcin Leśniakiewicz

45 Rajd Babia Góra 2012

dodano: 12.10.2012

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze "Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej od wielu lat jest organizatorem babiogórskiego rajdu turystycznego dla młodzieży szkolnej powiatu Sucha Beskidzka. Rajd ten cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem.

Przed wymarszem na szlaki Babiej Góry organizatorzy dostarczają do szkół informatory na temat rajdu, zawierają one między innymi warunku uczestnictwa, propozycje szlaków i ich stopień trudności, instrukcje związane z bezpieczeństwem.

Grupy wędrującej młodzieży są prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników beskidzkich, opiekunów Szkolnych Kół Turystyczno Krajoznawczych, wychowawców, członków PTTK. Organizację rajdu wspomagają min. Dyrekcja i pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, rodzice , członkowie Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan oraz sponsorzy.

Metą rajdu corocznie jest Skansen PTTK im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej.
Młodych turystów witają działacze i przedstawiciele Zarządu Oddziału.
Tu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe znaczki i dyplomy oraz gorący posiłek w postaci kiełbaski z rożna i herbaty. W tym też czasie Babiogórski Park Narodowy organizuje dla poszczególnych grup wiekowych konkursy wiedzy o przyrodzie Babiej Góry.

Tegoroczny rajd odbył się 27 września i liczył 450 uczestników.
Należy uznać, że nie należał on do łatwego ze względu na warunki pogodowe, gdyż wiał bardzo silny wiatr. Mimo tej przeszkody wszyscy uczestnicy przemierzyli zaplanowane szlaki łącznie ze zdobyciem szczytu , chociaż byli trochę zmęczeni ale zadowoleni.

Przewodnik Beskidzki PTTK Jan Malaga Na mecie Rajdu /foto Jan Malaga/
Babia Góra - widok ze skansenu Gotowe porcje kiełbasek dla kolejnej grupy
Rożnie osłonięte przed silnym wiatrem Gospodarze skansenu

  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012
  • 45 Rajd Babia Góra 2012

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Ziemi Babiogórskiej - Oddział w Suchej Beskidzkiej

specweb - projektowanie stron