|
dodano: 01.02.2016
Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską PRZEZ DZIAŁY ORAWSKIE. Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 13 marca 2016 r. i będzie prowadzić na trasie: Lipnica Wielka Przywarówka (ok. 800 m) - polana Stańcowa (ok. 860 m) - Kiczory (ok. 740 m) - Lipnicki Dział (ok. 715 m) - Lipnica Mała (ok. 640 m) - Wiertelowski Dział (698 m) - Jabłonka (ok. 600 m).
Kolejny raz wybieramy się na przepiękną Orawę, krainę bogatej historii, wspaniałych krajobrazów i... pustek na turystycznych szlakach. Trasa jest bardzo łatwa i niemal pozbawiona podejść (przeciwnie - na przeważającym odcinku wiedzie lekko w dół), a przy tym niezwykle widokowa i malownicza. Problemem może być natomiast to, że jeśli pod koniec lutego lub na początku marca spadnie śnieg z prawdziwego zdarzenia, szlak będzie niemal na pewno nieprzetarty. Jeśli jednak pogoda dopisze - będzie to jedna z najpiękniejszych wycieczek, na jakie można się wybrać, z doskonałymi panoramami na Tatry, Babą Górę, Orawę i inne otaczające pasma górskie.
Szczególną atrakcją będzie to, że na zakończenie wycieczki odwiedzimy zabytkowy kościół w Orawce, w którym obejrzymy niezwykle cenne i rzadkie opony wielkopostne (zasłony służące do przysłaniania ołtarzy w okresie od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy i tylko wówczas eksponowane).
Długość trasy pieszej: 19 km. Przewidywany czas przejścia: ok. 6,5 godziny.
Cena:
80 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę przewodnicką, ubezpieczenie NNW.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 10 osób.
Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 13 marca 2016 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.00.
Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do dnia 9 marca 2016 r. (środa).
Zobacz galerię obrazków z wiadomości - kliknij link
Marcin Leśniakiewicz
dodano: 01.02.2016
Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Krakowskie Podgórze i Łagiewniki", która odbędzie się w niedzielę 20 marca 2016 r.
W programie wycieczki:
* Zwiedzanie krakowskiej dzielnicy Podgórze.
Podgórze to część Krakowa położona na prawym (południowym) brzegu Wisły. Jego rozwój wiąże się z okresem rozbiorów Polski - gdy po I rozbiorze w 1772 r. granica austriacko-polska oparła się o Wisłę, Austriacy założyli tu nowe miasto, mające stać się swoistą przeciwwagą dla pozostającego jeszcze wówczas w granicach Polski Krakowa. W latach 1784-1915 istniało ono jako Królewskie Wolne Miasto Podgórze i dopiero w 1915 r. zostało połączone z Krakowem.
Turyści zwiedzający Kraków zazwyczaj pomijają Podgórze na trasach swoich wędrówek, a szkoda, ponieważ znajduje się tu bardzo wiele interesujących miejsc i zabytków. Podczas wycieczki zobaczymy m.in.: prastary kopiec Krakusa, kościółek św. Benedykta, fort św. Benedykta wchodzący w skład Twierdzy Kraków, kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim, pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, park im. W.Bednarskiego oraz zabytkowy Stary Cmentarz Podgórski.
* Wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Cena:
85 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem lub busem, obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę licencjonowanego przewodnika po Krakowie w czasie zwiedzania Podgórza, ubezpieczenie NNW.
Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 20 marca 2016 r. o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 18.00.
Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .
Marcin Leśniakiewicz
dodano: 22.01.2016
Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla w dniu 16 stycznia br. obchodził jubileusz 60-lecia swojej działalności. Również jubileusz 50-lecia obchodziło Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika. Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa gdzie, zebrali się członkowie PTTK, przewodnicy oraz zaproszeni goście.
Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec. Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Żak, sekretarzem Izabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka. Członkowie Oddziału zrzeszeni są w pięciu kołach, Grodzkie, Przewodników, Studenckie, SKKT "Wędrowiec" przy Zespole Szkół W. Witosa i SKKT "Żurawica " przy Gimnazjum w Krzeszowie. W Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody.
Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy zebranym życzył: Starosta Suski - Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka - Stanisław Lichosyt, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie - Jerzy Kapłon, Janusz Fujak p.o. dyrektor BPN, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha - Tadeusz Kosman, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu u Fundacji Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek, Prezes Zarządu PTTK w Żywcu - Jakub Nowak, Przedstawiciele oddziału PTTK i Koła Przewodników z Wadowic, Prezes Koła Przewodników w Rabce - Tadeusz Uczniak.
Z okazji 60 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.
Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Sasuła Barbara
- Żaczek Anna
Brązową Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Duś Jacek
- Denis Irena
- Leśniakiewicz Marcin
- Mikołajczyk Halina
- Pochopień Piotr
Złotą Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymał:
- Łukasz Elżbieciak
Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Łazarz Barbara
Brązową Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Stasik Agnieszka
Dyplom Honorowy PTTK otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Nadleśnictwo Sucha
Tytuł "Nauczyciel Kraju Ojczystego" otrzymał:
- Mydlarz Jerzy
Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
- Skrbeńska Maria
- Budnik Albina
- Budnik Stanisław
- Chmiel Andrzej
- Chowaniec Marian
- Fitak Halina
- Kędlarski Janusz
- Masiak Kazimierz
- Polak Józef
- Sarlej Adam
Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
- Jurzak Maria
- Semik Robert
- Mazur Tomasz
- Pochopień Anna
- Saelej Maciej
- Sarlej Robert
- Samula Barbara
- Śnieżnik - Wilk Halina
- Targosz Katarzyna
- Wilk Roman
- Żak - Kościelniak Krystyna
Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
- Pochopień Piotr
Dyplom oddziału dla instytucji otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Stanisław Lichosyt - Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka
- Tadeusz Kosman - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha
- Babiogórski Park Narodowy
- Związek Podhalan - oddział Babiogórski w Makowie Podhalańskim
- Halina Rejowska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim
Dyplom Oddziału PTTK - uznaniu zasług za działalność społeczną otrzymali:
- Błachut Tadeusz
- Bogacz Iwona
- Fluder Marek
- Piergies Małgorzata
- Pituła Tomasz
- Pudełko Tadeusz
Wszyscy zebrani wzięli udział w prelekcji którą wygłosił Jerzy Kapłon "Historia turystycznego poznania i zagospodarowania Babiej Góry do połowy XX wieku" oraz obejrzeli relację z działalności Koła Przewodników, którą przedstawił Marcin Leśniakiewicz. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę zdjęć Józefa Polaka poświęconą regionowi Podbabiogórza.
Tekst - Ania Żaczek
Foto - Stanisław Budnik
dodano: 16.01.2016
Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar", która odbędzie się w niedzielę 28 lutego 2016 r.
W programie wycieczki m.in.:
* Zwiedzanie zbudowanej w l. 1969-1977 (pierwszej w Polsce i trzeciej w Europie) Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, w programie którego znajdują się m.in.: projekcja filmu, zejście sztolnią komunikacyjną na poziom 275 m n.p.m., przejście obok silników rozruchowych do nastawni, wyjście sztolnią ewakuacyjną do sztolni komunikacyjnej na powierzchnię.
Uwaga! Nie zaleca się zwiedzania części podziemnej Elektrowni osobom cierpiącym na zaburzenia pracy układu krążenia lub układu oddechowego, osobom, u których pojawiają się stany lękowe w związku z przebywaniem w zamkniętych, podziemnych pomieszczeniach oraz osobom z wszczepionymi urządzeniami stymulującymi pracę serca.
Regulamin zwiedzania Elektrowni dostępny jest tutaj.
* Wyjazd koleją linowo-terenową na widokowy szczyt góry Żar (761 m) w Beskidzie Małym. Ze szczytu rozciągają się wspaniale panoramy na Beskidy: Mały, Śląski i Żywiecki oraz Pogórze Śląskie i jeziora: Żywieckie, Międzybrodzkie i Czaniec. Znajdują się tu: kompleks narciarski, restauracje i górny zbiornik Elektrowni.
* Spacer wzdłuż górnego zbiornika Elektrowni w stronę pobliskiego szczytu Kiczery (831 m; przy sprzyjającej pogodzie - dla zainteresowanych).
Cena:
100 zł - cena normalna
90 zł - emeryci, renciści, młodzież szkolna powyżej 11 roku życia
Cena obejmuje: przejazd autokarem, bilety za zwiedzanie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar oraz za wjazd i wyjazd koleją linowo-terenową na Żar, obsługę pilota / przewodnika, ubezpieczenie NNW.
Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 28 lutego 2016 r. o godz. 8.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 16.00.
Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.30.
Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl
Marcin Leśniakiewicz
dodano: 11.01.2016
|