Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej obchodził swój jubileusz

dodano: 22.01.2016

Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla w dniu 16 stycznia br. obchodził jubileusz 60-lecia swojej działalności. Również jubileusz 50-lecia obchodziło Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika. Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa gdzie, zebrali się członkowie PTTK, przewodnicy oraz zaproszeni goście.

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej oficjalnie powstał w listopadzie 1955 roku, kiedy to władze Okręgu Krakowskiego zaproponowały przeniesienie siedziby z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tj. od 1951 entuzjaści turystyki zrzeszeni byli w Kole PTTK Kolejarzy w Suchej, które należało do Oddziału PTTK Żywiec. Pierwszym prezesem Zarządu Oddziału w Suchej Beskidzkiej został Józef Żak, sekretarzem Izabela Jasińska, skarbnikiem Maria Skrbeńska, a członkami Zarządu Widuch Janina i Tadeusz Kotapka. Członkowie Oddziału zrzeszeni są w pięciu kołach, Grodzkie, Przewodników, Studenckie, SKKT "Wędrowiec" przy Zespole Szkół W. Witosa i SKKT "Żurawica " przy Gimnazjum w Krzeszowie. W Oddziale działa sześć Komisji: Komisja Turystyki Górskiej, Opieki nad Zabytkami, Krajoznawcza, Narciarska, Historii i Tradycji oraz Ochrony Przyrody.

Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy zebranym życzył: Starosta Suski - Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka - Stanisław Lichosyt, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie - Jerzy Kapłon, Janusz Fujak p.o. dyrektor BPN, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha - Tadeusz Kosman, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu u Fundacji Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek, Prezes Zarządu PTTK w Żywcu - Jakub Nowak, Przedstawiciele oddziału PTTK i Koła Przewodników z Wadowic, Prezes Koła Przewodników w Rabce - Tadeusz Uczniak.

Z okazji 60 - lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami.

Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Sasuła Barbara
- Żaczek Anna

Brązową Honorową Odznakę PTTK otrzymali:
- Duś Jacek
- Denis Irena
- Leśniakiewicz Marcin
- Mikołajczyk Halina
- Pochopień Piotr

Złotą Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymał:
- Łukasz Elżbieciak

Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Łazarz Barbara

Brązową Odznakę "Zasłużony w pracy wśród młodzieży" otrzymała:
- Stasik Agnieszka

Dyplom Honorowy PTTK otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Nadleśnictwo Sucha

Tytuł "Nauczyciel Kraju Ojczystego" otrzymał:
- Mydlarz Jerzy

Odznaką "50 lat w PTTK" uhonorowano:
- Skrbeńska Maria
- Budnik Albina
- Budnik Stanisław
- Chmiel Andrzej
- Chowaniec Marian
- Fitak Halina
- Kędlarski Janusz
- Masiak Kazimierz
- Polak Józef
- Sarlej Adam

Odznaką "25 lat w PTTK" uhonorowano:
- Jurzak Maria
- Semik Robert
- Mazur Tomasz
- Pochopień Anna
- Saelej Maciej
- Sarlej Robert
- Samula Barbara
- Śnieżnik - Wilk Halina
- Targosz Katarzyna
- Wilk Roman
- Żak - Kościelniak Krystyna

Dyplomy "Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa" przyznano:
- Pochopień Piotr

Dyplom oddziału dla instytucji otrzymali:
- Józef Bałos - Starosta Suski
- Stanisław Lichosyt - Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka
- Tadeusz Kosman - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha
- Babiogórski Park Narodowy
- Związek Podhalan - oddział Babiogórski w Makowie Podhalańskim
- Halina Rejowska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim

Dyplom Oddziału PTTK - uznaniu zasług za działalność społeczną otrzymali:
- Błachut Tadeusz
- Bogacz Iwona
- Fluder Marek
- Piergies Małgorzata
- Pituła Tomasz
- Pudełko Tadeusz

Wszyscy zebrani wzięli udział w prelekcji którą wygłosił Jerzy Kapłon "Historia turystycznego poznania i zagospodarowania Babiej Góry do połowy XX wieku" oraz obejrzeli relację z działalności Koła Przewodników, którą przedstawił Marcin Leśniakiewicz. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę zdjęć Józefa Polaka poświęconą regionowi Podbabiogórza.

Tekst - Ania Żaczek
Foto - Stanisław Budnik