45 Rajd Babia Góra 2012

dodano: 12.10.2012

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze "Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej od wielu lat jest organizatorem babiogórskiego rajdu turystycznego dla młodzieży szkolnej powiatu Sucha Beskidzka. Rajd ten cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem.

Przed wymarszem na szlaki Babiej Góry organizatorzy dostarczają do szkół informatory na temat rajdu, zawierają one między innymi warunku uczestnictwa, propozycje szlaków i ich stopień trudności, instrukcje związane z bezpieczeństwem.

Grupy wędrującej młodzieży są prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników beskidzkich, opiekunów Szkolnych Kół Turystyczno Krajoznawczych, wychowawców, członków PTTK. Organizację rajdu wspomagają min. Dyrekcja i pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, rodzice , członkowie Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan oraz sponsorzy.

Metą rajdu corocznie jest Skansen PTTK im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej.
Młodych turystów witają działacze i przedstawiciele Zarządu Oddziału.
Tu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe znaczki i dyplomy oraz gorący posiłek w postaci kiełbaski z rożna i herbaty. W tym też czasie Babiogórski Park Narodowy organizuje dla poszczególnych grup wiekowych konkursy wiedzy o przyrodzie Babiej Góry.

Tegoroczny rajd odbył się 27 września i liczył 450 uczestników.
Należy uznać, że nie należał on do łatwego ze względu na warunki pogodowe, gdyż wiał bardzo silny wiatr. Mimo tej przeszkody wszyscy uczestnicy przemierzyli zaplanowane szlaki łącznie ze zdobyciem szczytu , chociaż byli trochę zmęczeni ale zadowoleni.

Przewodnik Beskidzki PTTK Jan Malaga Na mecie Rajdu /foto Jan Malaga/
Babia Góra - widok ze skansenu Gotowe porcje kiełbasek dla kolejnej grupy
Rożnie osłonięte przed silnym wiatrem Gospodarze skansenu

• 45 Rajd Babia Góra 2012